Czy espumisan może powodować zaparcia?

Dzień dobry, od 4 tygodni co 2gie kamienie podaje dziecku 8 tygodni espumisan w kropla chce po tym jak miał problemy z kolkami a do każdego karmienia delicol/ kolzym. Bączki schodzą z brzuszka często ale pojawił się problem z zaparciami dziecko nie oddaje stolca przez 4 dni . Wspomaganych go wtedy czopkiem. Czy espumisan może być powodem zaparc jeśli przyjmuje się go stale? Proszę o poradę.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie, Espumisan to lek zawierający symetykon, substancję bezpieczną z uwagi na to, że jest wydalana z organizmu w postaci niezmienionej. Nie powoduje skutków ubocznych, natomiast należy pamiętać, by jego stosowanie każdorazowo konsultować z pediatrą. Proszę również pamiętać, że symetykon należy podawać doraźnie, nie należy stosować go długotrwale bez wyraźnych wskazań (kolek, wzdęć). Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Zaparcia u niemowląt, podobnie jak inne problemy żołądkowo-jelitowe, mają najczęściej związek z niedojrzałością układu pokarmowego – m.in. właśnie z nietolerancją laktozy. Niekiedy zaparcia są skutkiem spożywania mleka modyfikowanego – wówczas pediatra może zalecić zmianę mleka na inne, rozcieńczanie mieszanki lub obfite pojenie wodą. W przypadku dzieci karmionych pokarmem matki wypróżnienie może pojawić się nawet raz na tydzień – nie będzie to nic niepokojącego, jeżeli dziecku nie doskwiera ból brzucha. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-czesto-noworodek-robi-kupke.

Warto również podawać niemowlęciu probiotyk – na rynku jest cała gama tego typu produktów, które mają pozytywny wpływ także na rytm wypróżnień z uwagi na poprawę flory bakteryjnej jelit. Jeśli jest Pani zainteresowana, odsyłam do artykułu na temat działania probiotyków: https://portal.abczdrowie.pl/dziecko-a-probiotyki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.