Jak radzić sobie z tymi kolkami u dziecka?

Witam serdecznie,mój synek skończył 5 miesięcy 5 marca ,od urodzenia podaje mu mleko modyfikowane ,nie miałam pokarmu oraz mam chorą nerkę którą muszę leczyć. Synek jadł bebiko 1 po 3 miesiącach zaczęły się straszne kolki oraz zaparcia ,zmieniła mleko na bebiko pro plus kółek nie ma ale puszcza często gazy i ma często twardy brzuszek . pani doktor kazała nam zmienić na bebilon pepta nic to nie dało boje się zmieniać kolejny raz mleko,lekarz mówi że mam próbować do skutku ,boje się że wpłynie to jeszcze gorzej na brzuszek .preparaty typu espumisan, kolzym nic nie dają, probiotyk pomógł tylko na chwilę, synek napina nóżki i bardzo marudzi przed snem wieczorem

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zazwyczaj dolegliwości zwane kolkami niemowlęcymi rozpoczynają się po kilku tygodniach po narodzinach dziecka. Bóle brzucha, wzdęcia, nadmiar gazów, a w efekcie: nadmierna płaczliwość, niepokój, problemy z zaśnięciem to bardzo często dolegliwości, z którymi borykają się młodzi rodzice.

O kolkach niemowlęcych może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Niestety zarówno leki eliminujące kolki, jak i preparaty zawierające żywe kultury bakterii czy enzym laktazy często zawodzą. Natomiast, jeżeli czuje Pani, że dziecko ma twardy, napięty brzuch to oznacza to nadmierne nagromadzenie gazów, czyli właśnie kolkę – wówczas warto podać krople z symetykonem. Enzym laktazy z kolei pomocny jest tylko w przypadku tych dzieci, u których występuje nietolerancja laktozy, a to w rzeczywistości zdarza się rzadko, zaś probiotyk warto podawać przez dłuższy czas, ponieważ daje efekty długofalowe. Pomaga w tworzeniu właściwej mikrobioty jelitowej, a tym samym wspiera funkcjonowanie układu trawiennego maleństwa.

Więcej na ten temat w naszym artykule, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/probiotyki.

Natomiast, jeśli chodzi o zmianę mleka modyfikowanego to warto skonsultować swoje obawy z pediatrą – jeżeli objawy kolki nie są nasilone, dziecko wypróżnia się bez problemu i przybiera na wadze, być może nie ma konieczności, by wprowadzać nowe mleko modyfikowane. O tym jednak może zadecydować tylko lekarz po zebraniu wywiadu i zbadaniu niemowlęcia.

Być może także ten materiał okaże się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-kolke.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.