Czy to sa objawy kolki?

Witam prosze o poradę pediatre lub gastrologa. Córka 6 tygodni oddaje bardzo dużo gazów przy czym denerwuje się płaczę wybudzjaa ja ok 50 dziennie. Denerwuje się bardzo przy jedzeniu i jeszcze bardziej przy odbijaniu wręcz płaczę przed odbiciem dużo ulewa nawet 2 godz po jedzeniu pediatra kazała zmienić mleko na bebilom pepti i dawać krople espumisan do każdego jedzenia. Bez zmian... Bardzo źle sypia śpi może łącznie 2-3godz w dzień i 3 godz w nocy po parę minut i się budzi kołysanie przytulanie nic nie pomaga jej uspac tak jakby coś jej nie dawało zasnąć... Co to może być? Czy to są objawy kołki? Ta nadmierna ilość gazów? Stolec 1 dziennie musztardowy płynny... Na brzuszek też kładziemy nagrzewamy termoforem. Dopajamy woda dla niemowląt przegotowana.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dolegliwości, które Pan opisuje, mogą wskazywać na kolkę niemowlęcą, rozumianą jako bóle brzucha, spowodowane nadmiernym gromadzeniem się gazów w jelitach. Płaczliwość, wzmożone oddawanie gazów oraz trudności z ukojeniem niemowlęcia często manifestują ten właśnie problem. Nie jest to schorzenie sensu stricte, lecz niedojrzałość układu pokarmowego, wskutek czego dziecko nie jest w stanie trawić pokarmu tak, by obyło się bez problemów żołądkowo-jelitowych. Najczęściej ta przypadłość ustępuje w przeciągu kilku miesięcy wraz z rozwojem organizmu i zasiedlaniem jelit prawidłową florą bakteryjną, zwaną mikrobiomem człowieka.

Jeśli jest Pan zainteresowany, to więcej informacji odnajdzie Pan w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/mikrobiom.

Niestety nie ma jednego, skutecznego remedium na niemowlęcą kolkę, a leki w postaci preparatów z symetykonem czy enzymem laktazy często nie dają zadowalających efektów. Dlatego też najczęściej rodzice metodą prób i błędów dochodzą do tego, co łagodzi dolegliwości jelitowe maleństwa – noszenie, bujanie, termofor, łagodne dźwięki, układanie na brzuszku, wykonywanie tzw. rowerka nóżkami w celu pobudzenia perystaltyki jelit itd.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Ponieważ jednak nie zawsze przyczyną dolegliwości niemowlęcia jest tak błahy problem, jak kolka jelitowa, zwłaszcza gdy pojawiają się objawy niepokojące – np. nadmierne ulewanie – warto skonsultować się dodatkowo z gastroenterologiem, by wykluczyć chorobę refluksową.

Odsyłam do naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/refluks-u-niemowlat-i-dzieci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.