Co znaczą te problemy gastryczne u niemowlaka?

Witam, mam miesięcznego niemowlaka od samego początku maluszka bardzo denerwowały sprawy gazów i kupek zaczęłam stosować probiotyk biogaie i było przez pewien czas lepiej do tego codziennie masowałam brzuszek przytulałam brzuch do brzucha ale od soboty zaczęło się u małego nasilać więcej płakał był nerwowy nie potrafił zasnąć każde oddanie gazu bardzo go męczyło dałam mu najmniejsza dawkę espumisanu i zadziałało ale codziennje o tej samej porze zaczyna się od nowa do tego kupka jest kleista bardzo dużo gazów wydaje zaczęło się ulewanie słychać też w brzuszku że coś się leje i dwa razy były wymioty nie wiem już co mam robić czy dalej podawać maleństwu espumisan po którym odrazu czuje ulgę bardzo proszę o poradę

Redakcja abcZdrowie

Witam, miesięczne niemowlę ma wciąż nierozwinięty układ pokarmowy i często trawienie pokarmu jest dla tak małego brzuszka nie lada wyzwaniem. Niejednokrotnie takie symptomy jak: wzdęcia, gazy, problemy z wydalaniem, bóle brzucha – są stanem fizjologicznym i ustępują w miarę jak układ trawienny osiąga dojrzałość. Dolegliwości, o których Pani pisze, przez lekarzy nazywane są „kolką” i często pojawiają się co dzień o tej samej porze. Nie zawsze mają związek tylko i wyłącznie z problemami trawiennymi malucha – są objawem również niedojrzałości układu nerwowego, który ma problemy z poradzeniem sobie np. z nadmierną ilością bodźców świata zewnętrznego. Więcej na temat rozwoju układu pokarmowego na każdym etapie życia małego dziecka tu: https://portal.abczdrowie.pl/rozwoj-ukladu-pokarmowego-dziecka-krok-po-kroku. Aby ukoić niepokój dziecka i zniwelować problemy jelitowe, może Pani podawać Espumisan, zawierający symetykon, czasem jednak ulgę przynosi dopiero lek przepisany przez pediatrę. Istotne jest również podawanie probiotyku, który pomoże w skolonizowaniu jelit „dobrymi” bakteriami. Dodatkowo można stosować ciepły termofor, który złagodzi skurcze. Jeśli jednak przyczyna kolek leży głębiej – wówczas pediatra decyduje o dalszej diagnostyce. Ten problem wspomniany został w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.