Dlaczego niemowlę ma problemy z jedzeniem?

Dzień dobry. Mój syn ma miesiąc, karmię go piersią. Od początku miał trudności z brzuszkiem (bardzo się pręży i stęka przy puszczaniu gazów i przy wypróżnianiu) . Przyjmował espumisan i biogaie, ale to nic nie pomogło. W tej chwili histerycznie płacze po karmieniu, ogólnie zrobił się dużo bardziej niespokojny, zaczął ulewać, wypychać język do przodu. Lekarz zalecił odstawienie nabiału u mnie i podawanie delicolu. Na razie nie ma poprawy. Nie mogę patrzeć na to jak się męczy. Przez 2 tygodnie po porodzie było tak, że przy karmieniu zasypiał i spał smacznie przez 2-3h, a teraz jak już uda się go uśpić to po paru minutach zaczyna się wiercić, płakać. Co to może być??

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zazwyczaj dolegliwości trawienne u niemowląt, zwłaszcza w postaci klasycznej kolki jelitowej spowodowanej niedojrzałością układu pokarmowego, pojawiają się po kilku tygodniach po narodzinach dziecka.

Tak więc w przypadku Pani syna nie sposób w tym momencie stwierdzić, czy problemy z brzuszkiem są fizjologiczne, czy patologiczne. Kolki jelitowe to powszechny problem u niemowląt, których układ trawienny nie jest po prostu odpowiednio przystosowany do trawienia pokarmu – czy to matczynego, czy mleka modyfikowanego. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Można wspomóc ten proces poprzez podawanie probiotyku, z tym że efekty będą widoczne dopiero po kilku tygodniach czy miesiącach. Poprawa mikroflory jelitowej jest długim procesem. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/probiotyk-dla-dzieci. Z kolei Delicol podawany jest przy niedoborze enzymu laktazy potrzebnym do trawienia cukru mlecznego z pokarmu. Zaledwie 1,5% niemowląt ma nietolerancję laktozy, niemniej również jest to stan przejściowy.

Alergia na BMK z kolei stwierdzana jest zazwyczaj dużo później i przy dodatkowych objawach – nie tylko zaparciach czy kolkach – takich jak m.in. zmiany skórne. Natomiast jeżeli chce Pani sprawdzić, czy białka mleka krowiego uczulają niemowlę, to należy odstawić wszystko, co może zawierać nawet niewielkie ilości nabiału (uwaga na produkty przetworzone typu kiełbasy, wędliny, ciastka i wiele innych), bo w przypadku alergika może uczulać każda, nawet najmniejsza, ilość alergenu. Więcej pod tym adresem: https://parenting.pl/alergia-na-bialko-mleka-krowiego-co-ja-moze-sygnalizowac.

Standardowo w kolkach jelitowych najbardziej przydatne są naturalne metody, w tym masaż brzuszka, kołysanie, noszenie w chuście niemowlęcia, niekiedy pomaga także delikatna muzyka czy szczególnie lubiany przez małe dzieci biały szum.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.