Co znaczą te problemy z brzuszkiem u dziecka?

Witam. Moje dziecko ma problemy z brzuszkiem. Ma roczek. Od urodzenia nie śpi w nocy jest płaczliwy. Raz robi kupki gęste a potem przez kilka dni rzadkie. W kółko słychać przelewanie w jego brzuszku. Męczą go gazy.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

problemy jelitowe to częsta przypadłość niemowląt – tzw. kolki wynikają z niedojrzałości układu pokarmowego dziecka i są zupełnie naturalne pod warunkiem, że powoli ustępują wraz zbiegiem czasu – u rocznego dziecka takie objawy raczej nie są fizjologiczne. Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-u-niemowlaka.

Może być kilka przyczyn problemów trawiennych – przede wszystkim dieta, której warto byłoby się przyjrzeć, a być może nawet skonsultować ją z dietetykiem dziecięcym.

Kolejna kwestia to badania – warto skierować się do gastroenterologa, by wykonać choćby USG jamy brzusznej. Jednocześnie należy poinformować o problemie pediatrę – ten po zebraniu wywiadu oraz obejrzeniu dziecka być może będzie w stanie powiedzieć, czy prawdopodobnym winowajcą problemów z układem trawiennym nie jest alergia pokarmowa. Białka mleka krowiego, gluten bądź inne alergeny często dają objawy jelitowe, choć nierzadko pojawiają się też wykwity skórne – proszę zwrócić na to uwagę. Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-u-dzieci-objawy-i-diagnostyka.

Doraźnie sugeruję podawanie probiotyku, który wspomoże pracę jelit poprzez kolonizację dobrą florą bakteryjną. Warto również notować poszczególne posiłki spożywane przez dziecko – być może uda się Pani wyciągnąć na tej podstawie jakieś wnioski. Proszę także pamiętać o prawidłowym nawodnieniu dziecka oraz zdrowej diecie – pozbawionej dodanego cukru, soli oraz żywności przetworzonej. Jeżeli podaje Pani mleko modyfikowane, warto rozważyć zmianę na inne lub jego eliminację z diety dziecka. Zachęcam także do lektury naszego artykułu, może okazać się pomocny: https://parenting.pl/21-naturalnych-sposobow-na-bol-brzucha-u-dzieci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.