Witam,
dziecko karmione piersią, w odróżnieniu od niemowlęcia przyjmującego mleko modyfikowane, może wypróżniać się kilka razy dziennie lub kilka razy w tygodniu – nawet jeden stolec w tygodniu nie jest niczym niepokojącym pod warunkiem, że dzicko nie sygnalizuje problemów z brzuszkiem, w tym z wypróżnieniem.
W przypadku Pani dziecka niestety należy mówić o problemach z wypróżnieniem i trzeba im przeciwdziałać jak najszybciej. Podstawowym sposobem na zaparcia oraz kolkę jelitową jest delikatny masaż brzucha, „rowerek” nogami lub ułożenie niemowlęcia na brzuchu z podkurczonymi nóżkami. Inną metodą na uregulowanie m.in. trawienia jest wykonanie masażu Shantala – jeśli ma Pani ochotę, to technika ta została omówiona w naszym artykule: https://uroda.abczdrowie.pl/masaz-shantala.
W profilaktyce kolek jelitowych bardzo ważna jest właściwa technika karmienia dziecka – proszę zwrócić uwagę, czy nie połyka ono nadmiernej ilości powietrza, nie je łapczywie lub nie przystawia go Pani do piersi, gdy dziecko jest bardzo głodne – wówczas zarówno gwałtowny wypływ pokarmu z piersi, jak i łapczywość dziecka mogą powodować problemy trawienne. Więcej dowie się Pani pod tym adresem, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.
Proszę również pamiętać, że znakomita większość niemowląt ma problemy z brzuszkiem, które wynikają z niedojrzałości układu pokarmowego, dla którego trawienie jest trudnym procesem. Problemy te będą powoli ustępować wraz z biegiem czasu. Do tego momentu może Pani spróbować podawać dziecku probiotyk, przyspieszający kolonizację jelit dobroczynnymi bakteriami oraz preparat zawierający enzym laktazy, który wspomoże trawienie. Wiele niemowląt nie umie poradzić sobie z trawieniem zawartej w mleku laktozy. W przypadku gdy jelita niemowlęcia są mocno zagazowane, ulgę może przynieść lek zawierający symetykon. Oczywiście zanim się Pani zdecyduje, proszę skonsultować to z pediatrą – powinien zbadać dziecko i podjąć decyzję o ewentualnym podawaniu farmaceutyków. O zaparciach może Pan przeczytać również w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia-u-niemowlat.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy można podawać niemowlakowi siemię lniane? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co jest przyczyną tych dolegliwości przy karmieniu u dziecka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego niemowlę ma problemy z jedzeniem? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mogę podać niemowlakowi ten lek? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak jeszcze można pomóc mojemu dziecku? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy powinnam zmienić mleko w tej sytuacji? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak postępować w takiej sytuacji? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego niemowlę się krztusi mlekiem? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co zrobić przy tych problemach z wypróżnianiem u syna? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co jeszcze mogę zrobić z tymi wzdęciami u dziecka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Kupka u niemowląt - częstotliwość, zmiany w kupie, problemy
Wygląd kupki i częstotliwość wypróżniania się dzie
Kolka u noworodka - objawy kolki jelitowej, kolka gazowa
Kolka u noworodka to potocznie nazwany ostry, kłuj
Zaparcia u niemowląt - objawy, przyczyny, leczenie
Problemy z układem trawiennym niemowlaków są bardz