Jak leczyć kolki u niemowlaka?

Moja 6 tygodniowa córeczka od tygodnia ma kolki. Zaczynają się około 13 A kończą po kąpieli O godz 19. Nie jem produktów mlecznych. Karmię ja piersia. Co można jej podać aby zniwelować ból? Czytałam o espumisanie. W jaki sposób to podawać? W trakcie jedzenia czy przed czy po ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

kolki niemowlęce w znakomitej większości przypadków są zupełnie naturalne, choć budzą obawy młodych rodziców. Najczęściej wynikają z niedojrzałości układu pokarmowego niemowlęcia, który z trudem radzi sobie z trawieniem nawet lekkostrawnego i odżywczego pokarmu matki. Natomiast jeżeli nie ma wskazań do wyeliminowania alergenów (w postaci białek mleka krowiego), to nie będzie to pomocne w zwalczeniu dolegliwości.

O alergiach pokarmowych niemowląt może Pani przeczytać w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-nabial.

Niestety nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na uporanie się z kolkami, natomiast do metod farmakologicznych faktycznie zalicza się symetykon, zawarty w kropelkach dla niemowląt na problemy jelitowe. Podaje się go zgodnie z zaleceniami producenta, zawartymi w ulotce, doraźnie – w razie potrzeby. Jeżeli więc zaobserwowała Pani, że niemowlę ma twardy brzuszek, a gazy odchodzą z trudem i przy wtórze płaczu, może Pani zastosować krople, jeżeli nie – nie ma to sensu.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Poza kroplami istnieją także probiotyki, które można podawać niemowlęciu – bakterie probiotyczne wspomagają układ pokarmowy dziecka i mogą skrócić czas trwania kolek niemowlęcych.

Kolki jednak nie muszą wynikać z problemów trawiennych – niekiedy są świadectwem ogólnej niedojrzałości organizmu i mijają z czasem, a jedynym remedium jest cierpliwość.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.