Czy te gazy u niemowlęcia są spowodowane przez mleko?

Witam, dziecko od początku jest na mleku hipp bio cobiotik 1, ma już przeszło miesiąc ale codziennie zdarzają się gazy przy których płacze, nie jest to cały dzień ale zdarza się to z rana lub wieczorami, czy to może być od mleka ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

kolki niemowlęce występują u naprawdę dużego odsetka dzieci – bywa, że ustępują dopiero koło 6. miesiąca życia, a niekiedy doperio po ukończeniu przez dziecko 1. roku.

Zazwyczaj nie stanowią powodu do obaw, choć oczywiście konieczne jest podjęcie działań, mających na celu zniwelowanie tych dokuczliwych objawów. Może Pani zacząć od zmiany mleka – oczywiście po uprzednim skonsultowaniu się z pediatrą, ponieważ to do niego należy decyzja o zmianie mieszanki.

Niewykluczone jednak, że to nie przyniesie pożądanego efektu – niemowlęce kolki mają tylko pośredni związek ze sposobem żywienia niemowlęcia, zazwyczaj wynikają bezpośrednio z niedojrzałości układu pokarmowego.

Doraźnie może Pani podawać krople z symetykonem, którego działanie opiera się na rozbijaniu i usuwaniu nadmiaru gazów z jelit. Dodatkowo warto podawać dziecku probiotyk, który ma zbawienny wpływ na jelita, ponieważ kolonizuje je fizjologiczną florą bakteryjną. Proszę również pamiętać o układaniu maleństwa na brzuszku oraz przykurczaniu nóżek niemowlęcia do klatki piersiowej, co powinno pomóc niemowlęciu w dolegliwościach bólowych.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.