Dlaczego moje dziecko niespokojnie sypia?

Witam. Jestem upieczoną mama 5-tygodniowego maluszka. śpi bardzo niespokojnie... Kręci się, pręży, jęczy, kopie nóżkami i wymachuje rączkami, stęka. Ma zaczerwienioną twarz. Przy karmieniu (karmimy mm) po chwili zasypia i tez zaczyna się kręcić i stękać...po chwili jest płacz ( około 5 minut) i przechodzi.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zachowanie Pani synka wskazuje na kolkę niemowlęcą, rozumianą jako zespół dolegliwości ze strony jelit, ale także niekiedy i układu nerwowego. Ten stan spowodowany jest ogólną niedojrzałością organizmu niemowlęcia i mija z upływem czasu.

Proszę sprawdzić czy prężenie i postękiwanie nie wynika z dolegliwości jelitowych – wówczas brzuszek niemowlęcia jest twardy i wzdęty, a dotyk ewidentnie sprawia maleństwu ból. Niekiedy rozpaczliwy płacz dziecka da się ukoić poprzez kołysanie, noszenie dziecka w chuście, tulenie czy włączanie mu tzw. białego szumu.

W innych wypadkach dolegliwości trawienne łagodzi podawanie probiotyku, enzymu laktazy (w przypadku nietolerancji laktozy) czy kropli zawierających symetykon, które ułatwiają odgazowanie jelit. Ponieważ mleko modyfikowane jest trawione przez niemowlę z większą trudnością niż lekkostrawny pokarm matki, to niekiedy właśnie mieszanka jest powodem wzdęć czy nawet zaparć u dziecka. Wówczas bywa niekiedy konieczna zmiana mieszanki mlekozastępczej na inną. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-mleko-dla-niemowlat.

Kolka niemowlęca mija z czasem – niekiedy trwa to kilka tygodni, czasem jednak utrzymuje się przez pierwsze pół roku dziecka. Gdy dolegliwości z czasem ulegają nasileniu, konieczna jest diagnostyka gastroenterologiczna czy alergologiczna.

Odsyłam do artykułu na temat kolki niemowlęcej, może okazać się przydatny: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.