Zapytaj lekarza

7 4 2 , 4 1 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego niemowlę się krztusi mlekiem?

Witam, moje 7 tygodniowe dziecko jest tylko i wyłącznie karmione piersią. Zawsze jadło sporo aż się krztusiła i robiło strzelające kupki kilka razy dziennie. Zmienilam pozycje karmienia i jest lepiej, ale Od kilku dni obserwuje, że bardzo denerwuje się przy piersi. Płacze,wygina się, szarpie pierś, denerwuje się, łapie za pierś weźmie łyka i znów to samo.Takie sytuacje pojawiają się zazwyczaj wieczorem. Czy coś ja boli? Jak mam pomóc dziecku?
KOBIETA, 29 LAT 6 miesięcy temu

Fakty o zdrowiu - Oburęczne dzieci bardziej nadpobudliwe?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

takie zachowanie może wskazywać na kolkę niemowlęcą lub dolegliwości jelitowe związane np. ze zbyt łapczywym jedzeniem. Proszę sprawdzić, czy brzuch maleństwa nie jest twardy, napięty i obolały. Jeśli tak – może być wskazane podawanie kropli z symetykonem, które sprawią, że gazy zostaną usunięte z jelit i kolka odpuści. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Ponieważ wspomina Pani o tzw. „strzelających” kupach, to trzeba też wziąć pod uwagę nietolerancję pokarmową lub alergię – być może wystarczy podawać enzym laktazy, który pomoże dziecku w trawieniu pokarmu (w przypadku nietolerancji laktozy). Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-czesto-noworodek-robi-kupke.

Szarpanie się i problemy podczas karmienia również mogą wskazywać na dolegliwości ze strony układu pokarmowego lub na niewłaściwy sposób przystawiania niemowlęcia do piersi. Niewykluczone, że również pokarm płynie z piersi pod dużym ciśnieniem, co powoduje, że dziecko krztusi się i ma problemy z jedzeniem. W takim przypadku pomoże zmiana techniki karmienia lub robienie przerw w trakcie karmienia.

Jeżeli ma Pani wątpliwości, warto skonsultować się z pediatrą – bez badania trudno wskazać przyczynę dolegliwości niemowlęcia. Proszę pamiętać, że również infekcje u niemowlęcia powodują, że dziecko jest niespokojne, płaczliwe lub nie chce jeść.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy