Dlaczego niemowlę stęka po mleku?

Dzień dobry Jestem mamą 8 tygodniowego malucha. Od 3 tygodni karmie go już tylko mlekiem modyfikowanym. W związku z tym że mąż miał skazę białkową stosujemy mleko z symbolem HA. Dokładnie teraz mały pije Nan Optipro Ha. Wcześniej pił Bebiko Ha. Niestety zauważyłam ze po wypiciu zarówno jednego czy drugiego mleka mały strasznie stęka. Czy jest to spowodowane tym że żadne z tych mlek mu w jakiś sposób nie pasują i powinien pić bardziej specjalistyczne mleko. Czasami zdąża się ze steka całą noc. Troszkę przebiera w tym czasie nóżkami ale prócz stekania nie ma innych objawów. Prosiłabym o radę

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wystąpienie skazy białkowej u członka rodziny nie pretenduje do automatycznego wprowadzenia niemowlęciu mleka hipoalergicznego.

Natomiast postękiwanie dziecka nie musi wskazywać na jakiekolwiek niepokojące dolegliwości. Być może ma to związek z dyschezją niemowlęcą, czyli tymczasowym problemem z koordynacją mięśniową powodującym trudności w wypróżnieniach niemowlęcia. Niewykluczone, że dziecko cierpi na łagodną postać kolki, która też w znakomitej większości przypadków jest przemijającą dolegliwością wynikającą z niedojrzałości układu pokarmowego niemowlęcia.

Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Jeżeli poza postękiwaniem nie zauważyła Pani żadnych niepokojących objawów, to nie ma powodu do obaw. Najczęściej kolkom oraz alergiom towarzyszą nasilone problemy z wypróżnieniami albo zmiana konsystencji czy koloru stolca, wzdęcia i bóle brzucha, objawiające się napadami płaczu, krzyku, wybudzającymi nocą dziecko. Ponieważ nie wspomina Pani o niczym takim, to sądzę, że Pani obawy nie mają żadnego uzasadnienia.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-u-niemowlaka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.