Co robić, gdy syn nie chce pić mleka?

Witam, moje 11 miesięczne dziecko nie chce pić mleka. Synek pił HiPP z racji skazy białkowej pił pepti. Pani doktor kazała kupować jakieś mleko ha więc przeszliśmy znów na HiPP lecz tym razem ha. Bardzo mu smakowało ( pije od dwóch miesięcy) ale od ponad tygodnia obraził się na mleko i nie chce pić. Co w tej sytuacji ? Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zwykle taka niechęć do mleka jest przejściowa – zwłaszcza gdy dziecko wcześniej mleko akceptowało i piło chętnie. O ile sytuacja taka może być problematyczna w przypadku niemowląt i wówczas wymaga szybkiej reakcji, to niemal roczne dziecko z powodzeniem może poradzić sobie bez mleka modyfikowanego.

Przede wszystkim mleko jest podstawą żywienia dziecka do ukończenia przez nie 1. roku życia – oczywiście jest to granica umowna, zdarza się bowiem, że dzieci piją mleko dużo dłużej. Faktem jest, że mleko nie dostarcza wszystkich składników odżywczych koniecznych do rozwoju dziecka – tę rolę spełniać mają pokarmy stałe. Jeśli więc Pani syn chętnie je inne posiłki, to proszę nie zmuszać go do picia mleka, tylko pamiętać o właściwym zbilansowaniu posiłków. Może Pani zaproponować dziecku posiłki na mleku roślinnym, typu owsianka lub nabiał w postaci jogurtu, maślanki, kefiru, zamiast mleka w butelce (jeżeli skaza białkowa ustąpiła) – być może to wzbudzi większe zainteresowanie syna.

Tutaj więcej o żywieniu rocznego dziecka: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-rocznego-dziecka.

Przyczyn odrzucenia mleka może być wiele, więc proszę zwrócić uwagę, czy dziecko nie ząbkuje lub czy nie rozwija się infekcja, która czasami przyczynia się do utraty apetytu. Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/zabkowanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.