Co jest przyczyną tych dolegliwości przy karmieniu u dziecka?

W godzinach do południa z maleństwem wszystko ok, je, śpi. Lecz po każdym karmieniu piersią ma czkawke, czasem ulewa. Jeśli chodzi o godziny popołudniowe jest niespokojne, podczas karmienia się prezy, chce do cyca, zaraz puszcza, płacz, i tak w kółko. Co jest tego przyczyną? Niepokoi mnie ta czkawka która jest po każdym karmieniu. Dzidzia 9dni

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opis dolegliwości niemowlęcia wskazuje na problemy trawienne – niemowlę ma niedojrzały układ pokarmowy, przez co może mieć problem z trawieniem nawet tak lekkostrawnego pokarmu, jak mleko matki.

Jest to zupełnie naturalne i ustępuje z biegiem czasu, wraz z rozwojem układu pokarmowego dziecka. Prężenie i płacz może sugerować kolki, natomiast czkawki są stosunkowo częstą dolegliwością niemowląt, które jedzą łapczywie, dużo lub w trakcie jedzenia połykają nadmiar powietrza.

Więcej informacji na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Warto spróbować zmienić technikę karmienia noworodka – robić przerwy, nie dopuszczać do zbyt długich przerw między karmieniami (wówczas dziecko będzie jadło mniej łapczywie), a po karmieniu masować brzuszek dziecka.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/technika-karmienia-piersia.

Jeśli dolegliwości będą się nasilały, warto skonsultować się z pediatrą – może zadecydować o podawaniu dziecku kropli zawierających symetykon, który może złagodzić kolki. W określonych przypadkach wskazana jest także wizyta u gastroenterologa dziecięcego, jeżeli pediatra uzna to za konieczne.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/nerwowy-niemowlak.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.