Co oznacza ten ból okolicy pępka u dziecka?

Witam moja córka często skarży się na bóle brzucha w okolicy pępka takie tępe i troche kłujące, miewa tez je w okolicach mostka. natomiast w podbrzuszu takie tepe rozpierające, córka nie miesiączkuje chociaz kiedys miala jakies krwawienia nieregularne lecz niewiadomo co dalej bo do teraz jej nie ma. Odbija jej się i często ma czkawkę czy to może być refluks ? i kolejna sprawa a mianowicie od maja tego roku jest ciągle zmęczona, osłąbiona nie ma na nic siły, ale jak już cos robi to nie zauwaza tego, po prostu stara sie o tym nie mysles. oprocz tego miewa bóle stawów. karku i kregłosłupa często krzyży. Ma wzmożone pragnienie, non stop piję wode, i mowi ze nadal jej sie chce pic. czasem ma uczucie jakby kolatania serca. Miewa bóle głowy, w róznych miejscach opisuje je jako tępe, czesto kłujące. co do oslabienia nawet podnoszenie ręki powoduje u niej zmęczenie. dodam że córka jest aktywna fizycznie. Trenuje taniec, chodzi na basen, czesto cwiczy w dou lecz się nie przemęcza. w badaniu krwi wyszly lekko podwyzszone leukocyty to samo w moczu. Córka na nic nie choruje. Ma duzy apetyt ale raczej nie tyje. ma 159 cm wzrostu i wazy ok. 42 kg. Ma czeste wachania nastroju. w ciagu dnia jest czesto zmeczona mimo ze sie wysypia (ok.7-8h) ma 14 lat. Dodatkowo drżą jej ręce jak przy chorobie parkinsona lecz nie az tak bardzo bo przedmioty trzyma normalnie. w szkole ma w miare ok oceny lecz czesto nie potrafi się skoncentrowac. Czy te objawy u 14 latki mogą wskazywac na nadczynnosc tarczycy lub hashimoto albo cukrzycę ? Proszę napisac jakie badania wykonac

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Opisane dolegliwości u Pani córki mogą wskazywać na wiele schorzeń, charakteryzujących się takimi objawami.

Należałoby pogłębić diagnostykę, by móc potwierdzić bądź wykluczyć pewne choroby. Aby zbadać ogólny stan dziecka zaleca się wykonanie badań krwi. Wskazują one, czy w organizmie nie dzieje się nic niepokojącego oraz, czy nie ma aktualnie jakiegoś stanu zapalnego.

Można by powtórzyć pełną morfologię krwi wraz z analizą moczu, ale również oznaczyć poziom: żelaza, ferrytyny, witaminy B12, Witaminy D3, glukozy, kreatyniny, prób wątrobowych, amylazy, wapnia, potasu, sodu oraz parathormonu. Dodatkowo należałoby ocenić stan tarczycy poprzez zbadania poziomu TSH, Ft3 i Ft4, a także przeciwciał przeciwtarczycowych Anty - TPO oraz Anty-Tg. Badania te wskażą, czy poziom hormonów tarczycy jest na prawidłowym poziomie oraz, czy nie ma choroby autoimmunologicznej, takiej jak Hashimoto.

Aby ocenić przyczynę bólów stawów, należałoby zbadać czynnik reumatoidalny, CRP, OB oraz odczyn Waalera-Rose. Wyniki ujemne wykluczą schorzenia reumatoidalne.

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą wskazywać na wiele przyczyn. Prawdopodobnie jest to związane z czynnościowymi bólami brzucha. Wynikać one mogą z wielu czynników, jednakże najczęściej występują pod wpływem stresu lub zmian hormonalnych. Taka przypadłość może być również związana z nietolerancjami pokarmowymi, między innymi na gluten, czy laktozę. W tym wypadku zalecić można by wykonanie USG jamy brzusznej, aby wykluczyć inne schorzenia.

Proponujemy wizytę u lekarza rodzinnego, aby wskazał odpowiednią diagnostykę. Mając pełny obraz badań, specjalista zdecyduje o dalszym leczeniu, aby złagodzić wymienione dolegliwości.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-krwi

https://portal.abczdrowie.pl/badania-profilaktyczne-ktore-nalezy-wykonywac-regularnie

https://portal.abczdrowie.pl/morfologia-krwi-normy-interpretacja-wyniku

https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-w-okolicy-pepka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.