Czy to może oznaczać problemy z tarczycą?

Witam od 3 miesięcy mam problem z tym że szybko zaczelam przybierać na wadze strasznie zaczęły mi wypadać włosy mam zaburzenia miesiączkowania jestem bardzo zmęczona ciągle bym spała byłam u lekarza podejrzewa że mogę mieć niedoczynność tarczycy bądź chorobę Hashimoto... Zrobiłam badania TSH jest w normie ale zrobiłam też badanie anty-TPO i norma jest 5,61 a wynik jest 72,22 W czwartek mam zrobić badanie USG tarczycy.. I mam pytanie czy jeżeli TSH jest w normie a anty-TPO podwyższone to czy jest możliwość że mam problem z tarczyca? Czy jeżeli jest ta choroba Hashimoto to jak się ją leczy ? Czy podczas badania USG wyjdzie ??? I czy tarczyce się usuwa przy takiej chorobie ?
KOBIETA, 28 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Rozumiem Pani zaniepokojenie związane z obecnymi objawami i wynikami badań. To, że Pani TSH jest w normie, a anty-TPO podwyższone, rzeczywiście może wskazywać na obecność autoimmunologicznej choroby tarczycy, takiej jak choroba Hashimoto. Chociaż TSH jest kluczowym wskaźnikiem funkcjonowania tarczycy, nie jest jedynym badaniem, które pozwala ocenić jej stan. Podwyższone anty-TPO oznacza, że w Pani organizmie mogą zachodzić procesy autoimmunologiczne atakujące tarczycę.

Badanie USG tarczycy, które ma Pani zaplanowane, jest bardzo ważne, ponieważ pozwala ocenić strukturę tarczycy i wykryć ewentualne nieprawidłowości, takie jak zmiany ogniskowe czy charakterystyczne dla Hashimoto zmiany w strukturze gruczołu. Choć samo USG nie potwierdza choroby Hashimoto, może dostarczyć cennych informacji i pomóc w postawieniu diagnozy.

Jeśli chodzi o leczenie, w przypadku Hashimoto często stosuje się hormonalną terapię zastępczą, np. lewotyroksynę, która ma na celu uzupełnienie niedoboru hormonów tarczycy. Decyzja o leczeniu zależy od wielu czynników, w tym od poziomu hormonów tarczycy i obserwowanych objawów. Usuwanie tarczycy jest zazwyczaj ostatecznością, stosowaną w określonych, bardziej skomplikowanych przypadkach. Większość osób z Hashimoto nie potrzebuje tak drastycznych środków i dobrze reaguje na leczenie farmakologiczne.

Zapraszam również do lektury artykułów na omawiane tematy:

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto-czym-jest-objawy

https://portal.abczdrowie.pl/euthyrox-wskazania-przeciwwskazania-mozliwe-dzialania-niepozadane

https://portal.abczdrowie.pl/letrox

https://portal.abczdrowie.pl/lewotyroksyna

Życzę dużo zdrowia i mam nadzieję, że nadchodzące badanie USG przyniesie więcej jasności w Pani sytuacji.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.