Co oznacza taki wynik badań tarczycy u 47-latki?

Dzień dobry, robiłam USG tarczycy, wykryto drobne obszary hypoechogenne maksymalnie do 4x5 mm w obu płatach i drobne pasma nacieków limfocytarnych. Zrobiłam wyniki hormonów: TSH - 1,940; FT4 - 14,8; FT3 - 3,1; anty-TG - <6,4; anty-TPO 119,0. Lekarz sugeruje mi chorobę Hashimoto i zalecił zażywanie Letrox 50 50. Mam 47 lat i weszłam już w okres menopauzy. Czy zażywanie leku przy takich wynikach jest konieczne? Czy są jakieś inne metody leczenia?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Na podstawie badania USG można stwierdzić, że wyodrębniono nieznaczne zmiany hypoechogeniczne, mogące odpowiadać guzkom, charakterystycznych przy stanach zapalnych tego gruczołu. Prawdopodobnie będą do dalszej obserwacji w ustalonym przez lekarza czasie.

Natomiast z przedstawionych wyników badań, można zauważyć, że wszystkie parametry wystąpiły w ustalonych normach referencyjnych, z wyjątkiem anty – TPO. Świadczyć to może o chorobie autoimmunologicznej tarczycy– Hashimoto.

Z racji odległości, trudno jest całkowicie ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem endokrynologiem, który na podstawie wyników badań oraz badania przedmiotowego zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Prawdopodobnie będzie niezbędne przyjmowanie preparatu, który został przepisany przez lekarza. Taka kuracja na pewno korzystnie wpłynie na codzienne funkcjonowanie.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-wyleczyc-sie-z-hashimoto-wideo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.