Co oznacza wynik badania tarczycy 63-latki?

W badaniach USG uwidoczniono dwupłatową tarczycę o mieszanej echogeniczności. Prawy płat o wymiarach 25 x 26 x 61 mm. lewy płat o wymiarach 25 x 23 x 60 mm. Cieśń o szerokości 11 mm. W obu płatach widoczne zmiany drobnoguzkowe. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonała Pani kontrolne badanie tarczycy. Diagnostyka obrazowa pozwoli wychwycić wszelkie nieprawidłowości w obrębie tego gruczołu.

Nie wspomniała Pani, czy występują pewne dolegliwości mogące wskazywać na problemy hormonalne, a także, jakie jest ogólne samopoczucie.

Na podstawie wskazanego opisu badania ultrasonograficznego można by stwierdzić, że liczne i drobne guzki mogłyby świadczyć o stanie zapalnym tarczycy. Bardzo często taki obraz może być związany ze schorzeniami autoimmunologicznymi, między innymi chorobą Hashimoto.

Dodatkowo wystąpienie mieszanej echogeniczności może wskazywać na obecność pewnych zmian.

Z racji odległości trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego też zalecamy stacjonarną konsultację z lekarzem endokrynologiem, który po analizie wszystkich wyników badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu i leczeniu. Prawdopodobnie będzie trzeba uzupełnić diagnostykę o takie badania, jak: pełnią morfologię, CRP, a także oznaczenie poziomu TSH, fT3, fT4 oraz przeciwciał anty – TPO i anty – Tg.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto

https://zdrowie.parenting.pl/objawy-hashimoto-czym-jest-hashimoto-diagnostyka-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.