Co oznacza wynik badania tarczycy 63-latki?
W badaniach USG uwidoczniono dwupłatową tarczycę o mieszanej echogeniczności. Prawy płat o wymiarach 25 x 26 x 61 mm. lewy płat o wymiarach 25 x 23 x 60 mm. Cieśń o szerokości 11 mm. W obu płatach widoczne zmiany drobnoguzkowe. Pozdrawiam

KOBIETA, 63 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Prawidłowo, że wykonała Pani kontrolne badanie tarczycy. Diagnostyka obrazowa pozwoli wychwycić wszelkie nieprawidłowości w obrębie tego gruczołu.
Nie wspomniała Pani, czy występują pewne dolegliwości mogące wskazywać na problemy hormonalne, a także, jakie jest ogólne samopoczucie.
Na podstawie wskazanego opisu badania ultrasonograficznego można by stwierdzić, że liczne i drobne guzki mogłyby świadczyć o stanie zapalnym tarczycy. Bardzo często taki obraz może być związany ze schorzeniami autoimmunologicznymi, między innymi chorobą Hashimoto.
Dodatkowo wystąpienie mieszanej echogeniczności może wskazywać na obecność pewnych zmian.
Z racji odległości trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego też zalecamy stacjonarną konsultację z lekarzem endokrynologiem, który po analizie wszystkich wyników badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu i leczeniu. Prawdopodobnie będzie trzeba uzupełnić diagnostykę o takie badania, jak: pełnią morfologię, CRP, a także oznaczenie poziomu TSH, fT3, fT4 oraz przeciwciał anty – TPO i anty – Tg.
Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto
https://zdrowie.parenting.pl/objawy-hashimoto-czym-jest-hashimoto-diagnostyka-leczenie