Co oznacza ten wynik badania guzka tarczycy u 25-latki?

Witam. Kobieta, 25 lat, niedoczynność tarczycy. Obraz USG: guzek tarczycy pojedynczy, nietoksyczny w PL ognisko hypo 10x8x11 mm do BACC. Wyniki: TSH=3,44 FT4=1,24 FT3=3,85 ANTY-TPO=17,3 ANTY-TG=11,79. Reszta wyników w normie. Czy to coś złośliwego? Bardzo się martwię. Dodatkowo mam nerwicę lękową z atakami paniki i stres o to nie daje mi żyć. Proszę o interpretację.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój o stan zdrowia. Jednakże prawidłowo, że wykonano pewną diagnostykę, aby sprawdzić stan funkcjonowania tarczycy. Bardzo często wspomniane stany lękowe oraz napięcie nerwowe mogą być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi oraz nieprawidłową pracą tego gruczołu.

Analizując wynik Pani badania USG oraz hormonów tarczycy, można by stwierdzić, że dla osoby w Pani przedziale wiekowym wartość TSH mogła okazać się za wysoka. Optymalny poziom hormonu powinien wynosić maksymalnie 2.

Dodatkowo przeciwciała przeciwtarczycowe mogły wystąpić nieznacznie podwyższone, co wskazywać by mogło na jakiś stan zapalny tarczycy lub zaburzenie tego gruczołu.

W przypadku zaobserwowania zmiany hypoechogenicznej w obrębie tarczycy, mogłoby to świadczyć o wystąpieniu guzku lub torbieli. Jest to charakterystyczne między innymi dla chorób autoimmunologicznych. Obecność tych zmian nie musi świadczyć o procesie złośliwym, jednak każdy wynik powinien ocenić lekarz endokrynolog.

Zalecamy Pani zatem konsultację z lekarzem specjalistą, który po analizie wszystkich dotychczasowych badań zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie

https://zdrowie.parenting.pl/niedoczynnosc-tarczycy-niepokojace-sygnaly

https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-niedoczynnosci-tarczycy-spiaczka-hipometaboliczna-depresja-niedoczynnosc-tarczycy-u-plodu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.