Jak ocenić ten wynik badania obrazowego tarczycy u 46-latki?
Co oznacza mój wynik z USG tarczycy. Płat lewy bez zmian ogniskowych. Płat prawy z obecnością 2 ognisk lito-torbielowatych 4x2mm i 4,5x3mm.

KOBIETA, 46 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania tarczycy. USG tego gruczołu to najważniejsza profilaktyka w kierunku wielu schorzeń. Takie badanie obrazowe może wskazać wszelkie nieprawidłowości w budowie oraz funkcjonowaniu tarczycy.
Bardzo ważnym uzupełnieniem diagnostyki jest wykonanie pełnej morfologii, CRP, określenie hormonów tarczycy: TSH, Ft3, Ft4, a także przeciwciał przeciwtarczycowych anty – TPO oraz anty – Tg.
Mając pełny obraz badań, można by wykluczyć, bądź potwierdzić poważniejsze schorzenia dotyczące tego ważnego gruczołu.
Na podstawie wykonanego USG tarczycy, prawdopodobnie nie powinno się stwierdzać większych nieprawidłowości. Zostały uchwycone zmiany torbielowate w lewym płacie. Jednakże ich wielkość nie jest znaczna, także możliwe, że będą one do dalszej kontroli.
Z racji odległości, trudno jest ocenić aktualny stan Pani zdrowia. Dlatego, też zalecamy wizytę u lekarza endokrynologa. Specjalista po dokładnej analizie dotychczasowych badań, zdecyduje o dalszym postępowaniu.
Podobna tematyka została określona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/usg-tarczycy
https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy
A odpowiedzi na podobne pytania można przeczytać pod poniższymi linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/torbiel-na-placie-tarczycy
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/torbiel-srodkowa-tarczycy