Czy konieczna jest operacja tarczycy u 55-latki?

Witam . Moje wyniki : Płat prawy zmiana litoitorbielowata o wym.32×22 mm oraz hypoechogeniczna o wym.8×8 mm , w płacie lewym 2 zmiany izoexchogeniczne z otoczką hypo o wym.20×13 mm, i 11 × 10mm . Wymiary płatów 40×30×75 mm Płat lewy 21×22×50 mm Tarczyca powiększona ,echogeniczność jednorodna 40×30×75 mm, cieśn 2 mm. Mam skierowanie do szpitala , ale się zastanawiam czy iść , proszę napisac czy operacja jest konieczna . TSH 0,49 , FT 4 0,70 - w normie . Może jednak poczekać?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Doskonale rozumiemy Pani niepokój o swoje zdrowie, a także o czekający w przyszłości zabieg operacyjny.

W pierwszej kolejności istotne są objawy, które Pani towarzyszą, a także czy występują pewne choroby przewlekłe.

Biorąc pod uwagę Pani wynik badania ultrasonograficznego, można stwierdzić, że wyodrębniono poszczególne zmiany prawdopodobnie o charakterze torbielowatym i łagodnym. Prawdopodobnie, aby mieć całkowitą pewność, co do tych guzków, powinno się wykonać zabieg operacyjny. To jedyny sposób na całkowite wyleczenie, a także postępowanie przeciwdziałające zezłośliwieniu tych zmian.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani aktualny stan zdrowia. Zalecamy konsultację u lekarza endokrynologa, który zdecyduje o dalszym postępowaniu oraz konieczności zabiegu operacyjnego tarczycy.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/operacja-tarczycy-czym-jest-tarczyca-wskazania-do-operacji-przebieg-operacji-powiklania

https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie

A odpowiedzi na podobne pytania można przeczytać pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-torbiel-w-tarczycy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/torbiel-srodkowa-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.