Jak ocenić ten wynik badania tarczycy u 30-latki?

Zrobiłam USG tarczycy i z opisu wynika, że prawy płat ma 5 ml oraz obecność kilku regularnych zmian bezcechowych o cechach torbieli koloidowych. Lewy płat ma 2 ml z obecnością kilku torbieli koloidowych oraz zmiany litej hiperechogennej 9x7mm i II typie przepływów CD. Poprosiłabym podpowiedź co to oznacza oraz czy coś takiego wymaga pilnej konsultacji z endokrynologiem. Dlaczego zrobiłam USG? Ponieważ od kilku miesięcy mam dłuższe cykle miesiączkowe(z 26 dni na 31), wahania nastroju, brak siły, uderzenia gorąca w nocy, w dzień zimne stopy i ręce. Zrobiłam badania, których wyniki są następujące: TSH-0,768, ft4- 12,35, ft3- 4,81

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Wynik Pani badania obrazowego tarczycy świadczy o występowaniu torbieli koloidowych w obrębie płatów tego gruczołu. Obecność tych zmian nie musi oznaczać niczego niepokojącego, ale należałoby skonsultować to z lekarzem endokrynologiem.

Torbiele tarczycy mogą powstawać pod wpływem takich czynników jak: choroby autoimmunologiczne, w tym choroba Hashimoto, zmiany nowotworowe, a także zmiany hormonalne i niedobór jodu w organizmie.

Zmiany te nie powodują dolegliwości bólowych oraz dyskomfortu, jednakże często może pojawić się chrypka, czy ucisk w gardle lub w przełyku.

Obecność torbieli w tarczycy może świadczyć o zaburzeniu funkcjonowania tego gruczołu. Przedstawione wyniki poziomu hormonów mogą wskazywać na początki nadczynności tarczycy.

Proponujemy konsultację z lekarzem endokrynologiem, który zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz ewentualnym leczeniu, między innymi syntetycznymi hormonami tarczycy.

Pomocne tu będą takie badania jak: przeciwciała przeciwtarczycowe anty-TPO oraz anty-Tg a także oznaczenie poziomu wapnia, fosfatazy alkalicznej, kortyzolu oraz prolaktyny w surowicy krwi.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://parenting.pl/choroby-tarczycy-a-ciaza

https://portal.abczdrowie.pl/usg-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.