Jak ocenić ten wynik badania tarczycy u 30-latki?
Zrobiłam USG tarczycy i z opisu wynika, że prawy płat ma 5 ml oraz obecność kilku regularnych zmian bezcechowych o cechach torbieli koloidowych. Lewy płat ma 2 ml z obecnością kilku torbieli koloidowych oraz zmiany litej hiperechogennej 9x7mm i II typie przepływów CD. Poprosiłabym podpowiedź co to oznacza oraz czy coś takiego wymaga pilnej konsultacji z endokrynologiem. Dlaczego zrobiłam USG? Ponieważ od kilku miesięcy mam dłuższe cykle miesiączkowe(z 26 dni na 31), wahania nastroju, brak siły, uderzenia gorąca w nocy, w dzień zimne stopy i ręce. Zrobiłam badania, których wyniki są następujące: TSH-0,768, ft4- 12,35, ft3- 4,81

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Wynik Pani badania obrazowego tarczycy świadczy o występowaniu torbieli koloidowych w obrębie płatów tego gruczołu. Obecność tych zmian nie musi oznaczać niczego niepokojącego, ale należałoby skonsultować to z lekarzem endokrynologiem.
Torbiele tarczycy mogą powstawać pod wpływem takich czynników jak: choroby autoimmunologiczne, w tym choroba Hashimoto, zmiany nowotworowe, a także zmiany hormonalne i niedobór jodu w organizmie.
Zmiany te nie powodują dolegliwości bólowych oraz dyskomfortu, jednakże często może pojawić się chrypka, czy ucisk w gardle lub w przełyku.
Obecność torbieli w tarczycy może świadczyć o zaburzeniu funkcjonowania tego gruczołu. Przedstawione wyniki poziomu hormonów mogą wskazywać na początki nadczynności tarczycy.
Proponujemy konsultację z lekarzem endokrynologiem, który zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz ewentualnym leczeniu, między innymi syntetycznymi hormonami tarczycy.
Pomocne tu będą takie badania jak: przeciwciała przeciwtarczycowe anty-TPO oraz anty-Tg a także oznaczenie poziomu wapnia, fosfatazy alkalicznej, kortyzolu oraz prolaktyny w surowicy krwi.