Jak ocenić wynik badania tarczycy u 20-latki?

Witam, kobieta 20 lat. U radiologa dostałam taki opis: ,,Tarczyca niepowiększona, Objętość ok. 13ml. Płat prawy o wymiarach ok. 17x18x47mm (obj. 7ml), płat lewy ok.16x16x46mm, węzina ok. 2mm z lewej i 3 mm z prawej. W prawym płacie guzek prawie bezechowy z widocznym przepływem naczyniowym, ma ok.3mm - wskazana biopsja lub wczesna kontrola USG. Poza tym zmian ogniskowych nie uwidoczniono. Przepływ naczyniowy typowy. Ruchomość przy połykaniu w normie. Ślinianki prawidłowe. Patologicznych węzłów chłonnych nie uwidoczniono, są nieliczne, rozsiane o prawidłowej budowie, największy podżuchwowy prawy ok.18x6mm." (od zawsze ma u mnie takie wymiary). Radiolog mówi że może warto zrobić biopsję, endokrynolog, że nie ma takiej potrzeby i że według niego jest to wypełnione płynem oraz jest za małe na biopsję (miał porównanie z USG z września, bo je wykonywał i wtedy już był ten guzek). TSH 3,7. Kogo słuchać? Biopsja jest wskazana czy kontrolować póki co? O czym świadczą takie wyniki?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. Nie wspomniano, czy choruje Pani na pewne choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia. Wiele leków może wpłynąć na stan funkcjonowania tarczycy. Istotne są również objawy, wynikające ze stanu zapalnego tego ważnego gruczołu, jak: problemy z metabolizmem, nieregularne miesiączkowanie, suchość skóry, wypadanie włosów, czy przewlekłe odczuwanie zimna.

Analizując przedstawiony wynik badania obrazowego tarczycy, można by stwierdzić, że wyodrębniono nieznaczny guzek w prawym płacie, mogący odpowiadać torbieli. O dalszym postępowaniu powinien zdecydować wyłącznie lekarz prowadzący, czyli endokrynolog. Jeżeli uważa, że na tym etapie biopsja nie jest wskazana, to prawdopodobnie tak powinno być. Taka ingerencja nie musi być obowiązkowa, zwłaszcza przy takiej wielkości guzka. Możliwe, że będzie on do dalszej obserwacji poprzez badanie USG w niedalekiej przyszłości.

W związku z odległością, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem endokrynologiem, który wyznaczy dalsze kroki postępowania.

Życzymy Pani dobrego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/usg-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/pamietaj-o-usg-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.