Jak rozumieć wynik badania tarczycy u 30-latki?
Proszę o interpretacje wyników z usg tarczycy. Gruczoł tarczycowy o jednorodnej drobnoziarnistej normoechogenicznej strukturze ostro odgraniczony od otoczenia o zachowanej ruchomości polykowej. Okolociesniowo po lewej stronie ostro ograniczony guzek hypogeniczny 4,2mm brzusznie w płacie prawym zniekształcającą zarys płata zmiana guzowata bogato unaczyniona hypoechogeniczna 33,7x16x28mm. W płacie lewym grzbietowo ostro odgraniczony guzek hypoechogeniczny słabo unaczyniony 8,6x5,6mm. Wymiary płat prawy 70,3 x 18,6 x 30,7mm. Płat lewy 59,9 x 16 x 16,8mm. Ciesn 2,6mm

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Prawidłowo, że wykonała Pani kontrolne badanie obrazowe tarczycy. Nie wspomniała Pani, czy przeprowadzona była diagnostyka poziomu hormonów w krwi, a także, czy występują pewne objawy mogące świadczyć o chorym gruczole.
Na podstawie wskazanego opisu badania USG można by stwierdzić, że uchwycono zmiany hypoechogeniczne mogące odpowiadać guzkom lub torbielom.
Prawdopodobnie stan ten będzie do dalszej kontroli i obserwacji. Istotne jest, aby zaobserwowane zmiany nie powiększały się i nie powodowały dolegliwości bólowych.
Z racji odległości trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też zalecamy stacjonarną konsultację u lekarza endokrynologa. Specjalista po badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu i ewentualnej diagnostyce.
Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie
https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy
https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca
https://portal.abczdrowie.pl/usg-tarczycy