Czy potrzebna jest dalsza diagnostyka?
Dzień dobry .Bardzo proszę o interpretację wyniku badania usg tarczycy , czy potrzebna jest dalsza diagnostyka ? Prawy płat tarczycy o równych obrysachi i niejednorodnej echogenicznosc o wym.15x18x35 Na granicy plata i ciesni dość dobrze odgraniczony guzek o echu mieszanym o średnicy 24mm z obszarami echoujemnymi o mieszanym typie unaczynienia.lewy płat tarczycy również niejednorodny o wzmożonej echogenicznosc .W okolicy dolnego bieguna hyperechogeniczny guzek o średnicy 14 mm .Dziekuje i pozdrawiam. Karol 46 lat

MĘŻCZYZNA, 46 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Prawidłowo, że przeprowadza Pan kontrolne badania tarczycy.
Nie wspomniał Pan jednak, czy leczy się na jakieś choroby przewlekłe, a także, czy przyjmuje na stałe leki. To istotne informacje, które mogłyby wpłynąć na interpretację wyniku badania.
Biorąc pod uwagę opis badania ultrasonograficznego tarczycy, można by stwierdzić, że w obu płatach wystąpiły zmiany, mogące odpowiadać guzkom. Ich wielkość prawdopodobnie nie jest znaczna, jednak na pewno będzie wymagana dalsza kontrola w ustalonym czasie. Niejednorodna echogeniczność tarczycy mogłaby wskazywać na stany zapalne, a także obecność torbieli lub guzków w obrębie tego gruczołu.
Zalecamy Panu konsultację z lekarzem endokrynologiem w celu ustalenia dalszych kroków działania. Specjalista zdecyduje o konieczności wykonywania dalszych badań oraz ewentualnym leczeniu.