Czy potrzebna jest dalsza diagnostyka?

Dzień dobry .Bardzo proszę o interpretację wyniku badania usg tarczycy , czy potrzebna jest dalsza diagnostyka ? Prawy płat tarczycy o równych obrysachi i niejednorodnej echogenicznosc o wym.15x18x35 Na granicy plata i ciesni dość dobrze odgraniczony guzek o echu mieszanym o średnicy 24mm z obszarami echoujemnymi o mieszanym typie unaczynienia.lewy płat tarczycy również niejednorodny o wzmożonej echogenicznosc .W okolicy dolnego bieguna hyperechogeniczny guzek o średnicy 14 mm .Dziekuje i pozdrawiam. Karol 46 lat

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że przeprowadza Pan kontrolne badania tarczycy.

Nie wspomniał Pan jednak, czy leczy się na jakieś choroby przewlekłe, a także, czy przyjmuje na stałe leki. To istotne informacje, które mogłyby wpłynąć na interpretację wyniku badania.

Biorąc pod uwagę opis badania ultrasonograficznego tarczycy, można by stwierdzić, że w obu płatach wystąpiły zmiany, mogące odpowiadać guzkom. Ich wielkość prawdopodobnie nie jest znaczna, jednak na pewno będzie wymagana dalsza kontrola w ustalonym czasie. Niejednorodna echogeniczność tarczycy mogłaby wskazywać na stany zapalne, a także obecność torbieli lub guzków w obrębie tego gruczołu.

Zalecamy Panu konsultację z lekarzem endokrynologiem w celu ustalenia dalszych kroków działania. Specjalista zdecyduje o konieczności wykonywania dalszych badań oraz ewentualnym leczeniu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/usg-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.