Czy powinny mnie martwić wyniki USG tarczycy?

Witam od dwóch i pół roku leczę się na chorobę gravesa basedova . Proszę o interpretację aktualnego wyniku USG tarczycy i czy mam się martwić : Gruczoł tarczowy powiększony w zakresie płata prawego ,o niejednorodnej echogenicznosci ,z licznymi drobnymi hypoechogenicznymi obszarami ,z cechami nieco wzmożonego przepływu naczyniowego w badaniu CD .W płacie lewym w dolnej części najpewniej częściowo hypoechogeniczny guzek o sr.ok.7.7 mm.Patologicznie powiększonych NL wzdłuż naczyń szyjnych nie uwidoczniono .

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pan kontrolne badanie obrazowe gruczołu tarczycy. Jest to na tyle istotne, że, jak wspomniano, choruje Pan na dane schorzenie autoimmunologiczne.

Choroba ta prowadzi do nadczynności tarczycy, gdzie poprzez atakowanie tarczycy przez układ odpornościowy, jest pobudzana do większej produkcji hormonów. Mogą przy tym występować takie objawy jak: nerwowość, chudnięcie, przyspieszony puls, duszności, czy drżenie rąk.

Analizując przedstawiony wynik badania obrazowego, można by stwierdzić, że wszystkie nieprawidłowości uchwycone w czasie badania, prawdopodobnie są charakterystyczne dla wspomnianej przypadłości. Takie cechy, jak: niejednorodna echogeniczność, powiększenie gruczołu, a także obecność niewielkich guzków w obrębie płatu tarczycy mogą być wynikiem wskazanej choroby autoimmunologicznej tarczycy.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. Proponujemy zatem konsultację z lekarzem endokrynologiem, który będzie mógł precyzyjnie przeanalizować wynik Pana badania tarczycy i zdecydować o dalszych krokach.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-gravesa-basedowa

https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-nadczynnosci-tarczycy-choroba-gravesa-basedowa-wole-guzkowe-guzek-autonomiczny-guz-przysadki-zapalenia-przedawkowanie

https://zdrowie.parenting.pl/nadczynnosc-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.