Co oznaczają te wyniki badań tarczycy 25-latki?

Witam jak można interpretować te badania? Tsh - 1,741, ft3 - 2,84, ft4- 0,87 dodatkowo przeciwciała TRAb - 1,63(norma 1,22) ATPO- 0,83 oraz ATG - 0,68.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniała Pani, z jakiego powodu były wykonane badania hormonalne tarczycy. Czy występują pewne objawy mogące świadczyć o zaburzeniu pracy tego gruczołu. Istotne są też występujące choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia.

Analizując wskazane przez Panią wyniki badań, można by stwierdzić, że wartość Ft4 mogła okazać się nieznacznie obniżona, a przeciwciał TRAb – podwyższona. Jednakże poziom taki nie powinien mieć większego znaczenia diagnostycznego.

Wysoki poziom przeciwciał mógłby wskazywać na prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Gravesa – Basedova. Bardzo ważne byłyby w takim przypadku obecne objawy, jak zmęczenie, powiększenie tarczycy, wzmożona potliwość, szybko przetłuszczające się włosy, czy przyspieszony puls.

Zalecamy Pani stacjonarną konsultację z lekarzem endokrynologiem, który po analizie wszystkich wyników badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-gravesa-basedowa

https://zdrowie.parenting.pl/choroba-gravesa-basedowa-a-ciaza

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.