Co oznacza ten wynik badania hormonów tarczycy?

Witam, Otóż mam nawrót choroby Gravesa-basedowa. Moje wyniki: TSH - 0.010 FT3 - 4,39 FT4 - 1,66 Trab - 10,07 Pani endokrynolog zalecila mi dawkę przez 10 dni- 20mg thyrozolu 3 razy dziennie, a później przez kolejne 2 tygodnie 2x20mg. Ostatnio wpadam ciągle w panikę, ze względu na mój stan zdrowia i chciałabym się upewnić czy leczenie jest dobre. Z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 23 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonała Pani kontrolne badania hormonów oraz jest pod opieką specjalisty. Biorąc pod uwagę aktualne objawy, jak i wyniki badań, lekarz prawdopodobnie w sposób prawidłowy ustalił leczenie.

Niski poziom TSH, jak i Ft4, a także znacznie podwyższona wartość przeciwciał TRAb pozwalają stwierdzić schorzenie tarczycy, w Pani przypadku chorobę Gravesa – Basedowa.

W celu dokładniejszego zdiagnozowania tej przypadłości, oprócz badań krwi należałoby wykonać USG tarczycy. Można również zaobserwować specyficzne objawy charakterystyczne dla tego schorzenia, jak: spadek masy ciała, nadmierną potliwość, duszności, przyspieszony puls, czy nerwowość.

Zalecamy Pani w razie wszelkich wątpliwości stacjonarną konsultację z lekarzem endokrynologiem, który po analizie dotychczasowych wyników badań, jak i obecnego samopoczucia zdecyduje o ewentualnej zmianie i modyfikacji leczenia.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/choroba-gravesa-basedowa

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-gravesa-basedowa-objawy-oczne

https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.