Czy jestem zmuszona zrezygnować z biegania?

Witam. Przy wykonaniu angiografii wykryto u mnie drobnego tętniaka w odrębie tkanki łączącej przedniej skierowanego ku górze wielkości ok 2mm. Do tej pory byłam osobą bardzo aktywną, dużo biegam, brałam udział w biegach górskich i ulicznych. Czy jestem zmuszona zrezygnować z biegania? Czy intensywne ćwiczenia mogą powodować powiększanie się tętniaka?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ciężko ocenić Pani sytuacje bez wglądu do wyników badań. Ogólnie rzecz biorąc, to nawet przy małych tętniakach odradza się obciążający wysiłek fizyczny, do którego niewątpliwie należy bieganie.

Najlepiej, aby oceniła Pani stan swojego zdrowia z neurologiem. Zazwyczaj pacjenci z tego rodzaju schorzeniami mogą uprawiać lekkie sporty, zwracając uwagę na ich częstotliwość i natężenie.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w pytaniach innych użytkowników, którzy mierzyli się z podobnym problemem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tetniak-mozgu-a-sport

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-osoba-po-embolizacji-tetniaka-mozgu-moze-uprawiac-sport

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.