Czy taki tętniak to coś poważnego?

tetniak pnia trzewnego o dl.24mm i srednicy 12,5mm polozony ok.8mm od odejscia pnia od aorty , czy to juz cos groznego ,co mam z tym robic.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, taki tętniak wymaga zdecydowanie konsultacji z chirurgiem naczyniowym – lekarz odniesie się do poprzednich badań, historii choroby i dolegliwości, by móc ustalić dalsze postępowanie.

Tętniaki tętnic trzewnych nie są rozpoznawane często, ale zawsze stanowią poważne zagrożenie dla życia (aż 10-25% śmiertelności) – dlatego po rozpoznaniu tętniaka tętnic trzewnych nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

Istnieje kilka metod leczenia tętniaków – o ile kiedyś jedyną dostępną metodą leczenia tętniaków tętnic trzewnych była klasyczna operacja chirurgiczna, tak dziś stosuje się embolizację tętniaka czy implantację stentów, które to metody cieszą się dużą skutecznością.

Jeśli jest Pan zainteresowany, więcej informacji na temat tętniaków odnajdzie Pan w naszych artykułach, zachęcam do zapoznania się z nimi: https://portal.abczdrowie.pl/tetniaki-nie-daja-dolegliwosci-zobacz-dlaczego-powstaja-i-gdzie-sie-lokalizuja oraz https://portal.abczdrowie.pl/tetniaki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.