Co oznacza taki wynik MR u 46-latki?

Witam. Odebrałam wyniki badania RM z kontrastem, które mocno mnie zaniepokoiły "W istocie białej podkorowej lewego płata cieminiowego obecne dwa ogniska 2-3mm zmienionej bluznowatej tkanki nerwowej pochodzenia naczyniowego" Badanie wykonałam ponieważ często pojawiają się bardzo silne bóle migrenowe oraz zawroty głowy. Proszę o informację czy taki wynik to coś groźnego. Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że zostało wykonane badanie, pozwalające odnaleźć przyczynę takich nawracających dolegliwości bólowych.

Ból głowy o charakterze migrenowym może występować na tle naczyniopochodnym i wiązać się z innymi chorobami przewlekłymi, zależnymi od stanu ogólnego organizmu.

Analizując Pani wynik badania rezonansu magnetycznego głowy, można by stwierdzić, że uchwycono pojedyncze i niewielkie zmiany ogniskowe, mogące odpowiadać zmianom naczyniopochodnym. Nie powinno to stanowić zagrożenia dla zdrowia, czy życia, jednak warto skonsultować wynik badania z lekarzem neurologiem. Specjalista po analizie wyniku rezonansu będzie mógł podjąć decyzję o dalszym postępowaniu.

Istotne są tutaj choroby współistniejące oraz, czy występują czynniki sprzyjające chorobom naczyniowym, jak cukrzyca, nadciśnienie, czy wysoki poziom cholesterolu.

Przydatne może okazać się dalsza diagnostyka naczyń mózgowych, jak badanie angio – TK, czy doppler tętnic szyjnych.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-glowy-a-migrena

https://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-powody-migreny

https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-migreny

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-pojedyncze-rozsiane-ogniska-zmienionej-bliznowato-tkanki-nerwowej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.