Co oznacza taki obraz MR głowy u 23-latki?

Od dwóch lat leczę się na migreny. Niedawno miałam przeprowadzony rezonans magnetyczny głowy. W wyniku badania wyszło ,że migdałki móżdżku ustawione około 10 mm poniżej poziomu otworu potylicznego wielkiego. Co to oznacza? Czy jest to normalne?
KOBIETA, 23 LAT 2 miesiące temu

Udar - kiedy wezwać karetkę?

P { margin-bottom: 0.21cm; } Jednostronna bezwładność, drętwienie kończyn, niewyraźne mówienie i problemy ze zrozumieniem mowy, ostry ból głowy ? to objawy udaru mózgu. Istnieje kilka objawów poprzedzających udar, będącymi sygnałami ostrzegawczymi.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

warto z wynikami rezonansu magnetycznego udać się na konsultację neurochirurgiczną. Specjalista potwierdzi lub wykluczy zespół Arnolda-Chiariego - jest to wada wrodzona, która charakteryzuje się obniżeniem migdałków móżdżku poniżej poziomu otworu potylicznego. Bardzo często wada ta nie daje żadnych objawów i jest wykrywana wyłącznie przypadkowo, dlatego w czasie wizyty lekarskiej neurochirurg zbada Panią i samodzielnie zweryfikuje obraz rezonansu.

U osób, które mają objawy w wyniku obniżenia migdałków móżdżku, często występuje ból głowy w różnych postaciach. Czasami ból wzmaga się po wysiłku fizycznym, przy kaszlnięciu czy kichnięciu. Warto przed wizytą spisać okoliczności występowania migreny, a także inne niepokojące Panią objawy.

Na pewno każda rozpoznana zmiana w obrębie kręgosłupa powinna być stale monitorowana przez lekarza neurochirurga. Neurochirurg zleci Pani również badania rezonansu magnetycznego (MRI) kręgosłupa, by wykluczyć jamistość rdzenia – chorobę, która może występować razem z zespołem Arnolda - Chiariego. Pacjenci, którzy skarżą się na przewlekły ból głowy powinni być pod opieką lekarzy neurologów.

Zachęcam do zapoznania się z artykułami dotyczącymi migrenowego bólu głowy:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-glowy-a-migrena

https://portal.abczdrowie.pl/obalamy-mity-zwiazane-z-migrena

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty