Co oznacza taki obraz MR głowy u 23-latki?
Od dwóch lat leczę się na migreny. Niedawno miałam przeprowadzony rezonans magnetyczny głowy. W wyniku badania wyszło ,że migdałki móżdżku ustawione około 10 mm poniżej poziomu otworu potylicznego wielkiego. Co to oznacza? Czy jest to normalne?

KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
warto z wynikami rezonansu magnetycznego udać się na konsultację neurochirurgiczną. Specjalista potwierdzi lub wykluczy zespół Arnolda-Chiariego - jest to wada wrodzona, która charakteryzuje się obniżeniem migdałków móżdżku poniżej poziomu otworu potylicznego. Bardzo często wada ta nie daje żadnych objawów i jest wykrywana wyłącznie przypadkowo, dlatego w czasie wizyty lekarskiej neurochirurg zbada Panią i samodzielnie zweryfikuje obraz rezonansu.
U osób, które mają objawy w wyniku obniżenia migdałków móżdżku, często występuje ból głowy w różnych postaciach. Czasami ból wzmaga się po wysiłku fizycznym, przy kaszlnięciu czy kichnięciu. Warto przed wizytą spisać okoliczności występowania migreny, a także inne niepokojące Panią objawy.
Na pewno każda rozpoznana zmiana w obrębie kręgosłupa powinna być stale monitorowana przez lekarza neurochirurga. Neurochirurg zleci Pani również badania rezonansu magnetycznego (MRI) kręgosłupa, by wykluczyć jamistość rdzenia – chorobę, która może występować razem z zespołem Arnolda - Chiariego. Pacjenci, którzy skarżą się na przewlekły ból głowy powinni być pod opieką lekarzy neurologów.
Zachęcam do zapoznania się z artykułami dotyczącymi migrenowego bólu głowy:
https://portal.abczdrowie.pl/bol-glowy-a-migrena
https://portal.abczdrowie.pl/obalamy-mity-zwiazane-z-migrena