Jak ocenić wynik TK głowy u 69-latka?

Proszę o interpretację wyniki tk głowy. Ojciec zawroty głowy problemy z poruszaniem. Zaniki komorowo pod komorowe. Drobne hypoodensyjne ogniska jamki malacyje naczyniopochodne. Cechy niewielkiej leukoarariozy w obrębie istoty białej wokół komór bocznych. Dyskretne zwapnienie w jądrach podstawy obustronnie.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonano u Pańskiego taty dokładniejsze badanie obrazowe głowy. To najlepsze postępowanie w kierunku rozpoznania wielu chorób układu nerwowego.

W pierwszej kolejności zalecamy Panu tacie stacjonarną konsultację u lekarza neurologa. Specjalista po badaniu przedmiotowym i analizie wyniku badania tomografii będzie mógł zdecydować o dalszej diagnostyce oraz metodach leczenia.

Niewykluczone, że będzie niezbędne wykonanie rezonansu magnetycznego głowy, który jest bardziej precyzyjnym badaniem.

Na podstawie wskazanego opisu można by stwierdzić, że wyodrębniono zmiany naczyniopochodne. Mogły one powstać na skutek niewłaściwego krążenia mózgowego, przyczyniając się do miejscowego niedokrwienia mózgu. Czynnikami wpływającymi na taki stan są między innymi: wiek, choroby metaboliczne, w tym cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, czy przebyty udar.

Ponadto stwierdzono powstałe rozlane zmiany w istocie białej mózgu. Ten stan może być traktowany jako choroba małych naczyń mózgowych.

Życzymy Pańskiemu tacie szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/udar-mozgu-objawy-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/otepienie-naczyniopochodne

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiany-naczyniopochodne-w-mozgu-a-choroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.