Co oznaczają takie wyniki rezonansu magnetycznego 32-latki?

Witam Proszę o interpretację wyników rezonansu magnetycznego poniewaz wizytę u neurologa mam dopiero na czerwiec 2023 i nie wiem czy mam się martwić i zgłosić się wcześniej z wynikami. Napisano: Pojedyńcze ogniska podwyższonego sygnału w sekwencjach T2-zależnych śr.do ok.4mm, w istocie białej podkorowej płatów czołowych i ciemieniowych. Zmiany niespecyficzne, możliwe m.in. zmiany naczyniopochodne. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonała Pana zalecone badanie obrazowe mózgu. Taka diagnostyka pozwala w porę wychwycić wszelkie zmiany i rozpocząć właściwe leczenie.

Nie wspomniała Pani, czy występują jakieś choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia. Istotne są również objawy, które obecnie towarzyszą, jak na przykład ból i zawroty głowy, podwyższone ciśnienie krwi, czy osłabienie.

Na podstawie wskazanego wyniku badania, można by stwierdzić, że wyodrębniono w istocie białej pewne niewielkie ogniska, mogące odpowiadać zmianom naczyniopochodnym.

Głównymi czynnikami wpływającymi na ich rozwój są między innymi: wiek, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, przebyte udary, czy choroby serca. Należy podkreślić, że powstają na skutek upośledzenia krążenia mózgowego. Ogniska te zazwyczaj występują pojedynczo lub w skupiskach.

Z racji odległości, trudno jest całkowicie ocenić Pani stan zdrowia. Proponujemy więc konsultację w miarę możliwym czasie z lekarzem neurologiem. Specjalista po dokładnej analizie wyników badań zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/otepienie-naczyniopochodne

https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiany-naczyniopochodne-w-mozgu-a-choroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.