Co oznacza ten wynik MR u 42-latki?

Witam, proszę o interpretację wyniku badania MR głowy. W istocie białej lewej okolicy ciemieniowej na poziomie nadkomorowym widoczna pojedyncza drobna (wlk. 2-3mm na skanach osiowych i dł. ok. 10mm na skanach strzałkowych) strefa hiperintensywna w obrazach T2-zależnych i sekwencji FLAIR - asymetryczna przestrzeń Virchowa-Robina do ewent. różnicowania z przebytą zmianą naczyniopochodną. Poza tym obraz mózgowia i przestrzeni płynowych przymózgowych przedstawia się bez innych zmian. W sekwencji DWI nie uwidoczniono stref patologicznej restrykcji dyfuzji. W SWI bez cech przebytych mikrokrwawień. Komórki wyrostków sutkowatych bez cech zmian zapalnych. Przewlekłe zmiany zapalne w dnie zatok szczękowych.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniała Pani, z jakiego powodu było wykonywane badanie rezonansu magnetycznego głowy. Czy występują choroby przewlekłe, a także objawy ze strony układu nerwowego.

Biorąc pod uwagę wskazany opis badania obrazowego, można by stwierdzić, że poszczególne ognisko hiperintensywne nie powinno mieć większego znaczenia diagnostycznego. Jest to prawdopodobnie zmiana naczyniopochodna, która może być związana z występującymi dolegliwościami, takimi jak chociażby nadciśnienie tętnicze, czy podwyższona wartość cholesterolu oraz glukozy w surowicy krwi.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego też zalecamy stacjonarną konsultację z lekarzem neurologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym oraz analizie wyniku rezonansu będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/ataki-padaczki

https://portal.abczdrowie.pl/nadcisnienie-tetnicze

A odpowiedzi na podobne pytanie można przeczytać pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiany-naczyniopochodne-w-mozgu-a-choroby https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiany-naczyniopochodne-w-mozgu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.