Co oznacza ten opis MR u 26-latki?

Wyniki rezonansu. Powodem rezonansu były subiektywne zaburzenia widzenia, innych nieprawidłowości neurolog nie stwierdził. Za kilka dni wizyta, ale bardzo się stresuje wynikiem, proszę o poradę jak je rozumieć. Badanie miało być rutynowe, mam zaburzenia lękowe. "W prawej półkuli mózgu w topografii kolana torebki wewnętrznej w bliskim sąsiedztwie gałki bladej widoczna jest owalna zmiana o wym 6x5,7x4,6 mm o podwyższonym sygnale w sekwencjach o długim TR z drobną strefą o pośrednim sygnale w centrum; zmiana nie wykazuje cech restrykcji dyfuzji oraz nie ulega wzmocnieniu po dożylnym podaniu środka kontrastwowgo, w sekwencji SWI w centrum zmiany widoczne jest drobne ognisko obniżonego sygnału - obraz zmiany niecharakterystyczny - może odpowiadać atypowemu naczyniakowi jamistemu. Obraz zmiany ogniskowej jest stacjonarny w porównaniu do badania poprzedniego MR z 2018 r. ( dodam że w opisie z 2018 nie mam wskaznych tych zmian,). Po za tym sygnał istoty białej i szarej prawidłowy. Po podaniu środka kontrastowego w zakresie struktur mózgowia nie stwierdzono cech patalogicznego wzmocnienia. Cech nieprawidłowej restrykcji dyfuzji w zakresie struktur mózgowia nie stwierdzono. Przestrzeń podpajęczynówkowa nieposzerzona. Ciało modzelowate prawidłowe. Struktury tylnego dołu czazki bez widocznej patologii"
KOBIETA, 26 LAT 1 tygodni temu

Profilaktyka udaru mózgu

Udar mózgu, inaczej wylew, jest zespołem objawów klinicznych, które wiążą się z nagłym wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu. Utrzymuje się on dłużej niż dobę, a u podłoża nie leży inna przyczyna niż naczyniowa. Profilaktyka udaru mózgu w bardzo dużym stopniu pomaga zapobiec jego wystąpieniu.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

niestety nie jest możliwe postawienie diagnozy na podstawie samego opisu. Bez wątpienia badanie trzeba skonsultować z lekarzem prowadzącym oraz specjalistą okulistą, a także – w razie potrzeby z neurochirurgiem lub radiologiem.

W opisie rezonansu podano, że obraz może odpowiadać atypowemu naczyniakowi jamistemu, dlatego – celem poszerzenia Pani wiedzy – zachęcam do przeczytania naszego artykułu dotyczącego naczyniaków: https://portal.abczdrowie.pl/naczyniak-jamisty-charakterystyka-przyczyny-objawy-leczenie.

Opisujący badanie porównał obraz zmiany ogniskowej do poprzedniego badania rezonansu magnetycznego – mając do dyspozycji zapewne obraz z wykonanego w 2018 roku rezonansu, a nie opierając się na słownym opisie tego badania. Lekarze takich specjalności jak np. neurochirurgia w podejmowanym leczeniu opierają się na pełnym badaniu obrazowym, a nie na pomocniczym opisie słownym. Bez wątpienia ważną informacją jest to, że podanie kontrastu nie wykazało cech patologicznego wzmocnienia.

Więcej informacji na temat badania rezonansu magnetycznego znajdzie Pani w tych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-siegamy-po-rezonans-magnetyczny,

https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy