Co oznacza ten opis MR u 39-latki?

Dobry wieczór, otrzymałam opis rezonansu głowy. Jestem 39 - letnią kobietą. Rezonans wykonywałam ze wskazań  lekarza okulisty, który stwierdził uszkodzenie nerwu wzrokowego w oku prawym. Nie wiem kiedy uda mi się umówić do neurologa i okulisty dlatego uprzejmie proszę o jakiekolwiek opinie o moim MR. Z tego, co zrozumiałam, rezonans trzeba będzie za jakiś czas powtórzyć aby obserwować tą 4,5 mm zmianę i stwierdzić czy jest zmianą demielinizacyjną czy naczyniopochodną. Poczytałam dziś sporo w internecie o zmianach w mózgu i obawiam się, że moje problemy mogą być początkiem SM... Proszę o informację/ radę jak najlepiej mam się dalej diagnozować?? Czy badanie płynu mózgowo -rdzeniowego może pomóc postawić diagnozę?? Czy są jeszcze jakieś inne badania?? Co z tą torbielą? Czy trzeba będzie ją usunąć? W 2019 r. miałam usuwaną ósemkę prawą na dole. Może torbiel powstała w miejscu po tym zębie? Opis badania radiologicznego Badanie MR głowy wykonano w obrazach T-1,T-2,PD zależnych i Flair, w przekrojach osiowych, strzałkowych i wieńcowych. Wykonano sekwencje DWI/ADC,eSWANi 3DT2 FIESTA .Wykonano obrazy T1-zalezne po dożylnym podaniu SK. W istocie białej prawego płata czołowego nadkomorowo ognisko o wysokim sygnale w obrazach T2- zależnych i Flair sr. 4,5 mm - do różnicowania między zmiana demielinizacyjna i naczyniopochodną. Drobne ognisko o obrazie zmiany naczyniopochodnej 2 mm w prawym płacie czołowym. Wskazana kontrola. Nieliczne, umiarkowanie poszerzone przestrzenie okolonaczyniowe istoty bialej płatów czołowych i ciemieniowych oraz u podstawy jąder soczewkowatych. Prawidłowy obraz MR kory mózgowej i jąder podkorowych. Zmian ogniskowych o patologicznym sygnale podnamiotowo nie stwierdza się. W sekwencjach DWI nie stwierdza się cech restrykcji dyfuzji. Układ komorowy prawidłowej szerokości, położony pośrodkowo. Prawidłowy obraz pnia mózgu. Zewnątrzgałkowe odcinki nerwów wzrokowych, skrzyżowanie wzrokowe i pasma wzrokowe w uzyskanym obrazie bez zmian. Przysadka mózgowa prawidłowej wielkości. Kąty mostowo-móżdżkowe bez zmian. Przestrzenie podpajęcze na sklepistościach półkul mózgu o zachowanej szerokości. Po dożylnym podaniu SK nie stwierdza się cech patologicznego wzmocnienia kontrastowego w obrębie mózgowia. Zmniejszona powietrzność komórek podstawy prawego wyrostka sutkowatego ze zwiększeniem ich uwodnienia. W zatoce szczękowej prawej torbiel 8x6mm, poza tym-zatoki oboczne nosa bez zmian.  Wnioski  Drobne ogniska w prawym płacie czołowym- demielinizacyjne / naczyniopochodne.

Jakiego typu zaburzenia widzenia ?? Zapalenie nerwu wzrokowego ?? Ból i obniżenie ostrości wzroku ??? opis bad okulistycznego : opis dna oka, naczyn ; ocena ostrości wzroku

OPIS MRI GŁOWY : " Badanie MR głowy wykonano w obrazach T-1,T-2,PD zależnych i Flair, w przekrojach osiowych, strzałkowych i wieńcowych. Wykonano sekwencje DWI/ADC,eSWANi 3DT2 FIESTA .Wykonano obrazy T1-zalezne po dożylnym podaniu SK. W istocie białej prawego płata czołowego nadkomorowo ognisko o wysokim sygnale w obrazach T2- zależnych i Flair sr. 4,5 mm - do różnicowania między zmiana demielinizacyjna i naczyniopochodną. Drobne ognisko o obrazie zmiany naczyniopochodnej 2 mm w prawym płacie czołowym. Wskazana kontrola. Nieliczne, umiarkowanie poszerzone przestrzenie okolonaczyniowe istoty bialej płatów czołowych i ciemieniowych oraz u podstawy jąder soczewkowatych. Prawidłowy obraz MR kory mózgowej i jąder podkorowych. Zmian ogniskowych o patologicznym sygnale podnamiotowo nie stwierdza się. W sekwencjach DWI nie stwierdza się cech restrykcji dyfuzji. Układ komorowy prawidłowej szerokości, położony pośrodkowo. Prawidłowy obraz pnia mózgu. Zewnątrzgałkowe odcinki nerwów wzrokowych, skrzyżowanie wzrokowe i pasma wzrokowe w uzyskanym obrazie bez zmian. Przysadka mózgowa prawidłowej wielkości. Kąty mostowo-móżdżkowe bez zmian. Przestrzenie podpajęcze na sklepistościach półkul mózgu o zachowanej szerokości. Po dożylnym podaniu SK nie stwierdza się cech patologicznego wzmocnienia kontrastowego w obrębie mózgowia. Zmniejszona powietrzność komórek podstawy prawego wyrostka sutkowatego ze zwiększeniem ich uwodnienia. W zatoce szczękowej prawej torbiel 8x6 mm, poza tym-zatoki oboczne nosa bez zmian. Wnioski Drobne ogniska w prawym płacie czołowym- demielinizacyjne / naczyniopochodne. "

Drobne torbiel są wrodzone i nie wymagają interwencji! Nie ma jeszcze podstaw do rozpoznania SM na podstawie obrazu MRI!!!

Najpierw : NEUROLOG, ; Oczywiście konieczny pełny wywiad i badanie ; OBRAZ MRI do interpretacji klinicznej Ważne objawy, historia leczenia ; stan ogólny pacjenta, schorzenia współistniejące, ew bad kontrolne MRI z kontrastem, zależnie od dynamiki objawów! Pozdrawiam i zapraszam na kons NEUROLOGICZNĄ