Czy ta choroba ma związek z bezsennością?

Dzień dobry. Od X.2022 mam silną bezsenność chroniczną (1. nie mogę zasnąć i nie przesypiam przez to czasem nawet minuty do rana, gdy nie biorę leku, 2. zasypiam normalnie, ale utrzymuję sen maksymalnie 3H i muszę brać lek, 3. zasypiam normalnie, bez leku, ale mam wiele rozbudzeń dłuższych niż 30 min. w nocy) . Nie ma to absolutnie związku z psychiatrią i higieną snu, bo mam idealne warunki do spania, uprawiam też sport. Przyjmuję kwetaplex 25mg i za każdym razem pomaga (daje sen 4-6h), jednak mam po nim powikłania i nie chcę go brać. Jednak kiedy nie wezmę, ryzykuję, że nie zasnę wcale i rano mam silny ból serca, głowy i osłabienie. Chodziłam na grupową terapię psychiatryczną i zrobiło się ze snem jeszcze gorzej. Robiłam mnóstwo badań i wykryto mi w płynie mózgowo-rdzeniowym neuroboreliozę oraz zapalenie opon mózgowych (rozpoznanie A69.2 i G00.8). Poszłam na pół miesiąca na leczenie szpitalne, dostawałam kroplówkę Ceftriakson Multilak. Niestety po wyjściu ze szpitala (24.06) nadam mam silną bezsenność. Pytanie: czy ta choroba nie ma związku z bezsennością czy może trzeba czasu, aż antybiotyk zacznie działać?
KOBIETA, 31 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

neuroborelioza to choroba przenoszona przez kleszcze, która jest spowodowana infekcją bakterią Borrelia burgdorferi. Zapalenie opon mózgowych, które wykryto, może być jednym z objawów neuroboreliozy. Bezsenność jest powszechnie wymieniana jako bezpośredni objaw tej choroby. W niektórych przypadkach neuroborelioza może prowadzić do objawów neurologicznych, takich jak ból głowy czy zaburzenia snu, chociaż te objawy nie muszą występować u wszystkich pacjentów.

Skuteczność antybiotyków w zwalczaniu infekcji zależy od różnych czynników, takich jak stopień zaawansowania choroby, ogólny stan zdrowia pacjenta oraz czułość bakterii na dany antybiotyk. W przypadku neuroboreliozy, leczenie antybiotykami może wymagać dłuższego czasu, zazwyczaj kilku tygodni lub nawet miesięcy.

Zalecamy stosowanie się do zaleceń lekarza oraz prowadzenie dalszej diagnostyki.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/neuroborelioza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.