Jak sobie pomóc z bezsennością?

Witam jestem 10 lat po ślubie. Cierpię na bezsenność i biorę leki.Moj mąż przesiaduje całymi nocami przed telewizorem i tego oczekuje ode mnie. Ja niestety jak z nim siedzę to do rana już nie zasnę. Tak zaczęła się moja bezsenność. Z drugiej strony mam wyrzuty że nie spędzamy razem wieczorów ale to z kolei odbija się na moim zdrowiu. Próbowałam mu tłumaczyć ale on tego nie rozumie.co mam robić???

Dzień dobry.

Wiele osób doświadcza problemów ze snem. Pomoc w rozwiązaniu tego rodzaju trudności polega wówczas w dużej mierze na tym, by zadbać o możliwie dobre warunki do zasypiania. Rozumiem, że w Pani przypadku - tak jak zresztą dla wielu osób - przesiadywanie do późnych godzin nocnych przed telewizorem nie sprzyja zasypianiu.

Nie napisała Pani, od jak dawna cierpi Pani na problemy z zasypianiem oraz jak bardzo nasilone są te problemy. Być może pomocna w leczeniu bezsenności byłaby pomoc psychologa.

Napisała Pani o tym, czego Pani mąż oczekuje od Pani i jak nieszczęśliwie spełnianie oczekiwań przekłada się na Pani bezsenność. Nie napisała Pani jednak nic o tym, jakie są Pani własne oczekiwania. Być może warto, by oboje Państwo porozmawiali poważnie o tym, jak spędzać wspólnie czas i by nie czuła się Pani winna za to, za co płaci Pani przecież bezsennością. To nie jest chyba tak, że to tylko Pani w związku odpowiada za wspólne spędzanie czasu.

Zachęcam do zgłoszenia się do psychologa i psychoterapeuty, ewentualnie do terapeuty par, jeśli ma Pani poczucie, że potrzebuje Pani - albo oboje Państwo - wsparcia. Wsparcie psychologa może być również pomocne w leczeniu bezsenności.

Pozdrawiam,

Daniel Lipka
psycholog, psychoterapeuta
https://www.psychoterapiakompas.pl
https://www.psychoterapiakompas.pl/blog

Witam, w dobrym związku obie strony dbają o siebie i starają się zaspokajać swoje potrzeby, oglądanie przez męża telewizji przez całą noc nie jest zdrowe i nie jest normalne, zaś jego oczekiwania, że ma Pani mu w tym towarzyszyć jest egoistyczne, proszę skonsultować się z terapeutą i pomyśleć o terapii małżeńskiej, Pozdrawiam serdecznie

Witam,

Bezsenność czy zaburzenia snu są czynnikiem, który osłabia nie tylko samopoczucie psychiczne ale i zdrowie fizyczne. Z drugiej strony to właśnie psychika lub somatyka może powodować bezsenność.

Pani odkryła, że oglądanie telewizora wieczorem źle wpływa na sen - jest to udowodnione naukowo, a jeśli ktoś ma w danym czasie trudności ze snem, to faktycznie to może pogłębiać jeszcze problem.
Bezsenność może mieć swoje przyczyny np. podłoże stresowe, hormonalne, co należy skonsultować albo z psychologiem w bezpośrednim kontakcie albo zacząć od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu.
Warto poszukać innych sposobów spędzania z mężem czasu, który to właśnie sposób mógłby stać się metodą na obniżenie napięcia; stresu czy umocnić Państwa więzi.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek