Jak poradzić sobie z bezsennością?

mam problemy ze spaniem. praktycznie od kilku lat nie spie efektywnie. budze sie kilka razy w nocy. nie moge zasnac. probowalam wszystkiego: farmakoterapii, wysilku fizycznego przed snem, zmiany nawykow zywieniowych. moze Panstwo maja jakis pomysl na polepszenie sytuacji. z gory dziekuje za kazda informacje.
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Jeżeli od dłuższego czasu próbuje poradzić sobie Pani z bezsennością, ale żadna metoda nie jest skuteczna, warto byłoby się zgłosić do specjalisty w poradni leczenia zaburzeń snu. Ponadto, trzeba mieć świadomość, że problemy ze spaniem – bezsenność, płytki sen, częste wybudzanie się itp. – niejednokrotnie towarzyszą problemom emocjonalnym i zdrowotnym, np. nerwicy, depresji, menopauzie. Oprócz leków, zmiany nawyków żywieniowych czy wysiłku przed snem, warto pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny snu. Pomóc może także aromaterapia, muzykoterapia, masaże czy trening relaksacyjny przed snem. Niektórym pomagają zioła nasenne, np. wyciąg z korzenia kozłka lekarskiego, szyszki chmielu czy liści melisy. Więcej o sposobach radzenia sobie z bezsennością przeczyta Pani w poniższych artykułach:
Sposoby na bezsenność
Leczenie bezsenności
Leki na bezsenność
Aromaterapia na bezsenność
Zioła na bezsenność
Jak zwalczyć bezsenność?
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Pragnę ostrzec przed lekami z grupy benzodwuazepin, które często są ordynowane w zaburzeniach snu, to działa w ten sposób że chory uzależnia się od tego i potem nie może już normalnie funkcjonować. Pozdrawiam serdecznie