Jakie są sposoby na bezsenność?

Jak są sposoby na bezsenność?

Witam. Bezsenność może mieć swoje konkretne przyczyny, może być jednym z objawów stresowych. Może też wynikać z zaburzeń hormonalnych. Warto skontaktować się z psychologiem i psychiatrą, który zapisze leki nieuzależniające na bezsenność. Na początek może Pani/Pan skorzystać z podstawowych technik ułatwiających zasypianie. A są nimi: Nigdy nie śpij na siłę. Unikaj alkoholu, kawy, tytoniu przed snem. Przed snem nie objadaj się. Dbaj o regularne godziny kładzenia się spać i wstawania. Nie odsypiaj nocy w ciągu dnia dłużej niż 20min. Nie traktuj łóżka jako czytelni, sali telewizyjnej i jadłodajni - łóżko służy tylko do spania. Do łóżka kładź się tylko, gdy zmorzy Cię sen. W sypialni ma panować cisza. Jeśli nie możesz zasnąć, to wstań i rób coś nudnego. Powodzenia

W zależności od tego, czym bezsenność jest spowodowana leczy się ją w różny sposób. Najczęstszymi przyczynami są choroby somatyczne, niewłaściwa higiena snu, substancje psychoaktywne, stres związany z aktualną sytuacją życiową, trwające czy powracające kryzysy. Najbardziej skutecznym sposobem na bezsenność jest więc zlokalizowanie i zwalczenie jej przyczyn. Doraźnie można stosować także leki.

Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka Urbanowicz

Pragnę ostrzec przed lekami z grupy benzodwuazepin, które często są ordynowane w zaburzeniach snu, to działa w ten sposób że chory uzależnia się od tego i potem nie może już normalnie funkcjonować. Pozdrawiam serdecznie