W zależności od tego, czym bezsenność jest spowodowana leczy się ją w różny sposób. Najczęstszymi przyczynami są choroby somatyczne, niewłaściwa higiena snu, substancje psychoaktywne, stres związany z aktualną sytuacją życiową, trwające czy powracające kryzysy. Najbardziej skutecznym sposobem na bezsenność jest więc zlokalizowanie i zwalczenie jej przyczyn. Doraźnie można stosować także leki.
Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka Urbanowicz
Witam,
w pierwszej kolejności warto zachować tzw. higienę snu, tu link do artykułu http://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-bezsennosc, jeśli bezsenność utrzymuje się dłużej warto skonsultować się ze specjalistą. Pozdrawiam.
Szanowna Pani,
pierwszym krokiem jest zdiagnozowanie przyczyny Pani bezsenności. Na bezsenność mogą mieć wpływ zarówno psychologiczne jak i fizjologiczne. Sugeruję wizytę u internisty i zrobienie zleconych przez niego badań( morfologia krwi, badania hormonów).
Proponuję również skorzystanie z pomocy psychologa, ponieważ bezsenność może wynikać z przeżywanych przez Panią niepokojów i lęków.
Zapraszam do kontaktu
Maria Czermińska
604 152 877
mozebyclepiej.pl
Dzień dobry!
Pytanie jest bardzo ogólne, a wiele zależy od konkretnej sytuacji, danej osoby i przyczyn, dla których cierpi ona na bezsenność. Polecam przeczytanie kilku artykułów dot. bezsenności na portalu. A do kolejnych pytań - w razie dalszych wątpliwości, bardziej szczegółowych kwestii.
Pozdrawiam!
Witam. Wszystko zależy od kilku czynników, w jakim jest Pani wieku, czy Pani pracuje zawodowo, w jaki sposób radzi sobie Pani z sytuacjami stresowymi? W internecie znajdzie Pani podstawowe zasady przygotowywania się do snu, np. stałe godziny wstawania i zasypiania, nie objadanie się przed snem, traktowanie łóżka tylko do spania. Jeśli problem się nasila proponuje wizytę u psychiatry, który w polskim systemie lecznictwa zajmuje się leczeniem bezsenności. Może zapisać tabletki ułatwiające zasypianie, takie które nie uzależniają, co ma istotne znaczenie. Pozdrawiam
Wszystko zależy od jej genezy i czasu trwania. Zachęcam do konsultacji z lekarzem, który zdecyduje czy jest to bezsenność o podłożu psychologicznych (skieruje na psychoterapię) lub innym (skieruje na dalsze badania, konsultacje neurologiczną, psychiatryczną itp).
Myślę sobie, że warto zadać sobie pytanie o przyczyny bezsenności. Przeanalizować sytuacje w jakich się zdarza, czy ma to miejsce ostatnio, a jeśli tak ,co takiego wydarzyło się w ostatnim czasie. Proszę też pomyśleć o emocjach, jakie pojawiają się ostatnio u Pani. Jednorazowo można wziąć tabletkę,ale... zdecydowanie warto dbać o higienę snu- regularne pory zasypiania, relaks przed zaśnięciem, kolacja do godziny 19.00, stopniowe wyciszanie aktywności wieczorem... Jeśli te wszystkie zabiegi nie pomogą- proszę udać się do psychologa,z którym wspólnie przeanalizuje Pani swoją sytuację. Powodzenia!
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak poradzić sobie z bezsennością? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Jak mogę pozbyć się bezsenności? – odpowiada Lek. Marta Hat
- Co może być powodem bezsenności? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Sposoby na leczenie bezsenności – odpowiada Magdalena Mroczek
- Co jest przyczyną mojej bezsenności i zmian nastroju? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Kłopoty ze snem i zasypianie nad ranem – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Gdzie szukać przyczyny mojej bezsenności? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- W jaki sposób pozbyć się problemu bezsenności? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Co robić w przypadku długotrwałej bezsenności? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jak radzić sobie z silną bezsennością? – odpowiada Lek. Paweł Brudkiewicz
artykuły
Bezsenność. Przypadłość, której warto się pozbyć
Coraz więcej Polaków deklaruje problemy ze snem. P
Bezsenność (insomnia) - przyczyny, leczenie, zapobieganie
Bezsenność dotyka coraz większej liczby osób i nie
Diagnostyka bezsenności - badanie podmiotowe, przedmiotowe, laboratoryjne, pracowniane bezseności
Bezsenność należy leczyć, ważne jest zatem poznani