Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 2 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co łączy bezsenność z depresją?

Czy depresja wpływa na zaburzenia snu? Psychiatra dr n. med. Michał Skalski wyjaśnia, jaki jest związek między depresją a bezsennością. Tłumaczy również, jaki charakter ma bezsenność w depresji.

W zależności od tego, czym bezsenność jest spowodowana leczy się ją w różny sposób. Najczęstszymi przyczynami są choroby somatyczne, niewłaściwa higiena snu, substancje psychoaktywne, stres związany z aktualną sytuacją życiową, trwające czy powracające kryzysy. Najbardziej skutecznym sposobem na bezsenność jest więc zlokalizowanie i zwalczenie jej przyczyn. Doraźnie można stosować także leki.

Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka Urbanowicz

0

Szanowna Pani,

pierwszym krokiem jest zdiagnozowanie przyczyny Pani bezsenności. Na bezsenność mogą mieć wpływ zarówno psychologiczne jak i fizjologiczne. Sugeruję wizytę u internisty i zrobienie zleconych przez niego badań( morfologia krwi, badania hormonów).
Proponuję również skorzystanie z pomocy psychologa, ponieważ bezsenność może wynikać z przeżywanych przez Panią niepokojów i lęków.

Zapraszam do kontaktu
Maria Czermińska
604 152 877
mozebyclepiej.pl

0

Dzień dobry!

Pytanie jest bardzo ogólne, a wiele zależy od konkretnej sytuacji, danej osoby i przyczyn, dla których cierpi ona na bezsenność. Polecam przeczytanie kilku artykułów dot. bezsenności na portalu. A do kolejnych pytań - w razie dalszych wątpliwości, bardziej szczegółowych kwestii.

Pozdrawiam!

Psycholog, seksuolog i mediator rodzinny. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
0

Witam. Wszystko zależy od kilku czynników, w jakim jest Pani wieku, czy Pani pracuje zawodowo, w jaki sposób radzi sobie Pani z sytuacjami stresowymi? W internecie znajdzie Pani podstawowe zasady przygotowywania się do snu, np. stałe godziny wstawania i zasypiania, nie objadanie się przed snem, traktowanie łóżka tylko do spania. Jeśli problem się nasila proponuje wizytę u psychiatry, który w polskim systemie lecznictwa zajmuje się leczeniem bezsenności. Może zapisać tabletki ułatwiające zasypianie, takie które nie uzależniają, co ma istotne znaczenie. Pozdrawiam

Edukator psychologiczny, nauczyciel, socjolog i coach.
0

Wszystko zależy od jej genezy i czasu trwania. Zachęcam do konsultacji z lekarzem, który zdecyduje czy jest to bezsenność o podłożu psychologicznych (skieruje na psychoterapię) lub innym (skieruje na dalsze badania, konsultacje neurologiczną, psychiatryczną itp).

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0

Myślę sobie, że warto zadać sobie pytanie o przyczyny bezsenności. Przeanalizować sytuacje w jakich się zdarza, czy ma to miejsce ostatnio, a jeśli tak ,co takiego wydarzyło się w ostatnim czasie. Proszę też pomyśleć o emocjach, jakie pojawiają się ostatnio u Pani. Jednorazowo można wziąć tabletkę,ale... zdecydowanie warto dbać o higienę snu- regularne pory zasypiania, relaks przed zaśnięciem, kolacja do godziny 19.00, stopniowe wyciszanie aktywności wieczorem... Jeśli te wszystkie zabiegi nie pomogą- proszę udać się do psychologa,z którym wspólnie przeanalizuje Pani swoją sytuację. Powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy