Co robić z bezsennością u 20-latka?

Witam, mam 20 lat. Mam problem z bezsennością. Nikt nie wie od czego mam to, więc nie poruszajmy kwestii bym poszedł do innych lekarzy. Działa na mnie melatonina 1 mg. Moje pytanie brzmi, czy bezpieczne jest długotrwałe stosowanie tego leku każdą noc? Mi on bardzo pomaga, a czytając w internecie nie znalazłem odpowiedzi, ponieważ badania nie mówią nic
MĘŻCZYZNA, 21 LAT 2 miesiące temu

Witam.

Melatonina to hormon naturalnie produkowany w organizmie, który reguluje sen. Jest ona dostępna również jako suplement diety. Chociaż melatonina jest ogólnie uważana za bezpieczną, codzienne jej spożywanie może powodować pewne skutki uboczne. Melatonina jest bezpieczna do krótkotrwałego stosowania. Długotrwałe stosowanie melatoniny może prowadzić do zmniejszenia skuteczności i wpływać na naturalną produkcję melatoniny.

Skutki uboczne długotrwałego (30 dni i powyżej) codziennego spożywania melatoniny:

Senność

Zawroty głowy

Bóle głowy

Mdłości

Biegunka

Zaparcia

Suchość w ustach

Rzadziej mogą wystąpić:

Lęki

Depresja

Nadmierna senność

Bezsenność

Kołatanie serca

Wahania nastroju

Zmiany ciśnienia krwi

Melatonina jest najbardziej skuteczna w leczeniu krótkotrwałych problemów ze snem, takich jak jet lag lub bezsenność związana ze stresem.

Nie zaleca się stosowania melatoniny u dzieci, kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Melatonina może wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego ważne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Melatonina może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Jeśli Chcesz ograniczyć terapię melatoniną; wskazane jest naturalne wywoływanie skutków snu. Oto kilka sposobów na naturalne wywołanie efektów snu i lepszy wypoczynek w nocy:

Opracuj spójną rutynę snu:

Kładź się i wstawaj codziennie o tej samej porze, nawet w weekendy. Pomaga to regulować naturalny cykl snu i czuwania w organizmie.

Ustal relaksującą rutynę przed snem: zajmij się uspokajającymi zajęciami, takimi jak czytanie, branie ciepłej kąpieli lub słuchanie kojącej muzyki.

Stwórz środowisko przyjazne do snu:

Spraw, aby Twoja sypialnia była ciemna, cicha i chłodna.

Użyj zasłon zaciemniających lub maski na oczy, aby zablokować światło.

Aby zminimalizować czynniki rozpraszające, używaj zatyczek do uszu lub urządzenia generującego biały szum.

Upewnij się, że Twoje łóżko jest wygodne i wygodne.

Ogranicz ekspozycję na ekrany:

Niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne, takie jak telefony, tablety i komputery, może hamować produkcję melatoniny i utrudniać zasypianie.

Unikaj korzystania z tych urządzeń przez co najmniej godzinę przed snem.

Radzić sobie ze stresem:

Ćwicz techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, ćwiczenia głębokiego oddychania lub joga.

Stosuj zdrową dietę i regularnie ćwicz:

Przed snem unikaj ciężkostrawnych posiłków, kofeiny i alkoholu.

Angażuj się w regularną aktywność fizyczną, ale unikaj intensywnych ćwiczeń krótko przed snem.

Inne wskazówki:

Ekspozycja na naturalne światło: W ciągu dnia korzystaj z dużej ilości światła słonecznego, aby regulować cykl snu i czuwania.

Środki ziołowe: Niektórzy uważają, że zioła takie jak rumianek, korzeń waleriany lub passiflora mogą sprzyjać relaksowi i zasypianiu.

Natomiast niedobór magnezu może zakłócać sen. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, czy nie zastosować suplementu magnezu lub dieta bogata w magnez.

Pozdrawiam M Bakun

Witam Pana,

Istnieje wiele przyczyn bezsenności, zaburzeń snu.

Problemy ze snem – bezsenność, wybudzanie się itp. najczęściej

mają podłoże psychologiczne.

Do najczęstszych przyczyn zaburzeń snu należą stres, przeżywane emocje,

przykre doświadczenia z przeszłości, depresja, zaburzenia lękowe, praca

przy komputerze, nadmierne korzystanie ze smartfona i wiele innych.

Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej konsultacji,

po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu okoliczności, które doprowadziły

do problemów ze snem.

Wnioskuję, że zaburzenia snu leczy Pan tylko melatoniną, środkami

farmakologicznymi.

Zapewne wie Pan o tym, że leki nasenne nie leczą bezsenności,

a jedynie pomagają zasnąć.

Jednakże tylko wtedy, gdy się je zażyje.

Poza tym, jeżeli leki nasenne przyjmowane są powyżej 4-6 tygodni, następuje

przyzwyczajenie i rozwija się zjawisko tolerancji – zachodzi

konieczność przyjmowania coraz większych dawek leku aby zasnąć.

Jednocześnie organizm traci umiejętność spontanicznego zasypiania

bez leku.

Może też dojść do tego, że szyszynka zacznie coraz mniej wytwarzać

melatoniny w sposób naturalny.

Aby wyleczyć bezsenność i towarzyszące jej zaburzenia, należy poznać

dokładnie naturę Pana problemu, dotrzeć do jego źródeł i na tej podstawie

opracować właściwą metodę terapii.

Dlatego zachęcam Pana do konsultacji z psychologiem i podjęcia terapii

psychologicznej.

Terapeuta dotrze do przyczyny Pana problemów ze snem i pomoże Panu uporać

się z zaburzeniami snu.

Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog, psychotraumatolog

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/