Co mam robić z tymi problemami ze snem?

Od kilku lat mam problemy ze snem, potrafię zasypiać kilka godzin mimo odczuwanego zmęczenia a nawet jak uda mi się zasnąć to mam bardzo płytki sen. Najmniejszy dźwięk jest w stanie mnie obudzić. Budzę się kilkanaście razy w nocy. Czasami gdy mam na rano do pracy budzę się godzinę szybciej i nie mogę ponownie zasnąć. Skutkiem tego w ciągu dnia jestem zmęczona a w nocy i tak nie mogę się w pełni wyspać i koło się toczy… do jakiego lekarza najlepiej się udać z bezsennością ?
KOBIETA, 21 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

W przypadku występowania problemów ze snem od kilku lat zalecamy wybrać się na początku do lekarza POZ, który skieruje Panią na podstawowe badania krwi, a następnie na podstawie ich wyników zleci dalszą diagnostykę lub odeśle do odpowiedniego specjalisty, np. psychiatry.

Kluczowe w tym przypadku jest ustalenie przyczyny dolegliwości, co pomoże na wdrożenie skutecznego leczenia.

Doraźnym rozwiązaniem na kłopoty ze snem może być zastosowanie melatoniny, która ułatwia zasypianie, poza tym zalecamy zrezygnować z korzystania z urządzeń elektronicznych przed snem, unikać spożywania kofeiny i ciężkich posiłków w porach wieczornych.

Zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów poruszających temat snu: https://portal.abczdrowie.pl/zajecia-ktore-rujnuja-twoj-sen

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-ze-snem-poznaj-skuteczne-sposoby-na-zasniecie

https://portal.abczdrowie.pl/bezsennosc-i-zapominalstwo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Witam Panią,

Nie wspomina Pani nic o tym, jaki styl życia Pani prowadzi.

Czy przeżywa lub przeżywała Pani jakieś stresujące sytuacje?

Czy w Pani życiu wydarzyło się coś szczególnego?

Jak Pani funkcjonuje od strony psychologicznej?

Istnieje wiele przyczyn bezsenności, zaburzeń snu.

Problemy ze snem – bezsenność, wybudzanie się itp. najczęściej

mają podłoże psychologiczne.

Do najczęstszych przyczyn zaburzeń snu należą stres, przeżywane emocje,

przykre doświadczenia z przeszłości, depresja, stany lękowe, praca przy komputerze,

nadmierne korzystanie ze smartfona i wiele innych.

Pomocne mogą być techniki relaksacyjne i aktywność fizyczna.

Objawy, które Pani opisuje mogą sugerować rozwijające się zaburzenia lękowe,

znane jako zaburzenia nerwicowe. Jednak rzetelną diagnozę można postawić

tylko podczas osobistej konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu

okoliczności, które doprowadziły do problemów ze snem.

Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia snu, należy dotrzeć do źródła

problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.

Zachęcam Panią do skonsultowania problemu z psychologiem

i ewentualnie do podjęcia psychoterapii.

Terapeuta dotrze do przyczyny Pani problemów ze snem i pomoże Pani

uporać się z zaburzeniami snu, dzięki czemu odzyska Pani spokój, równowagę

wewnętrzną i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog, psychotraumatolog

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/