Po jakim czasie od wdrożenia leku powinienem już spać?

Mężczyzna lat30.Biore od tygodnia TRITTico w dawce 150 mg od psychiatry na sen i po tygodniu brania sen nie przychodzi. Po jakim czasie od wdrożenia leku powinienem już spać? Czy można stopniowo jeszcze zwiekszac dawki przed snem na 175 aż do skutku?

Po pierwsze należy poszukać przyczyn problemy ze snem, wykonać dodatkowe badania. Jeśli bezsennośc jest idiopatyczna (nie znajdujemy uchwytnych przyczyn) ważne jest aby dbać o prawidłową higienę snu. Co do Trittico, czasami trzeba poczekać tydzień do dwóch na normalizację snu ale raczej w tym momencie nie zwiększałbym jeszcze dawki.
Większe dawki stosujemy w depresji.

Pozdrawiam,

Jakub Kaźmierski

www.medart-centrumpsychiatrii.pl

Witam!
Trittico CR nie jest lekiem nasennym, chociaż ułatwia zasypianie. Jest to lek p/depresyjny. Stosowany często przy problemach emocjonalnych połączonych z zaburzeniami snu. Najwcześniejszym jego działaniem jest poprawa snu. Dla uzyskania tego efektu dawkę trzeba indywidualnie dobrać 25 mg do 300mg - stopniowo, reakcja na lek jest osobnicza. Ważna jest cierpliwość w oczekiwaniu na efekt.
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.

Witam Pana
Kwestię dawkowania leku zawsze należy skonsultować
z lekarzem prowadzącym.
Jeżeli chodzi o leczenie bezsenności, to nie można jej wyleczyć
samymi środkami farmakologicznymi.
Zapewne wie Pan o tym, że leki nasenne nie leczą bezsenności,
a jedynie pomagają zasnąć.
Jednakże tylko wtedy, gdy się je zażyje.
Poza tym, jeżeli leki nasenne przyjmowane są powyżej
4-6 tygodni, następuje przyzwyczajenie i rozwija się zjawisko
tolerancji – zachodzi konieczność przyjmowania coraz większych
dawek leku aby zasnąć.
Jednocześnie organizm traci umiejętność spontanicznego
zasypiania bez leku.
Może też dojść do tego, że szyszynka zacznie coraz mniej
wytwarzać melatoniny w sposób naturalny.
Bezsenność ma najczęściej podłoże psychologiczne.
Do najczęstszych przyczyn bezsenności należą stres,
przeżywane emocje, zaburzenia nerwicowe, depresja
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji.
Aby wyleczyć bezsenność i towarzyszące jej zaburzenia,
należy poznać dokładnie naturę Pana problemu,
dotrzeć do jego źródeł i na tej podstawie opracować
właściwą metodę terapii.
Zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami bezsenności oraz jej konsekwencjami.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl