Jak leczyć ten problem bezsenności?

Jak rozwiązać wielki problem z bezsennością ? Od ponad 2 lat cierpie na bezsenność , zaczęło się delikatnie , pojedyncza przebudzenia, kiedyś za małolata spałem długo i głęboko, potrafiłem spać długo i ciężko było mi wstać , od ponad 2 lat zaczęło się psuć budziłem się w nocy ,często nie wyspany chodziłem, po obudzeniu nie zasypiałem szybko , i to było najgorsze , na początku pomagał mi lekarz rodzinny przypisywał trittico , pomagało ale na krótko , miesiąc brania i powrót do przebudzen, wtedy nie było ich wiele, lekarze powiedzieli ze dalej nie mogą mi pomóc zebym zapisał się do psychiatry i ze nie ma w tym nic złego, po trittico spało mi się lepiej , ale budziłem się bezsilny spiący, mieśnie mi się szybko męczyły jak bym był po ostrym treniungu i tak miałem przez minimum kilka godzin po przebudzeniu , tolerancja na lek szybko się robiła, brałem przez chwile lek na sen ale tu było jeszcze gorzej , bardzo szybkie przyzwyczajanie , ekperymentowałem z kozłem lekarskim na chmielem zwyczajnym i udało się poprawić swój sen znacznie ale jednego dnia przesadziłem i stan się pogorszył , budzenie się w nocy bez możliwości zasniecia, całkowity brak ochoty na sen , mega bezsenność , poszedłem ta drogą bo po lekach miałem skutku uboczne i nie najlepiej się czulem , wkoncu zapsisałem się do przychiatry brałem przez poł roku ketral i trittico , obydwa działały na mnie dobrze , nie pamiętałem przebudzen, pojedynczo brany lek działał tez dobrze ale budziłem się jednak tyle ze łatwiej było zasnać ponownie niemal natychmiast, razem brane te leki efekt był bardzo dobry , jednak przez poł roku nie udało mi się wyleczyć bezsenności , bez leków nadal się budzę , nie wiem jaka jest przyczyna tych obudzeni ja tylko knułem ze przez sny , bo mam dużo snów, często są to swiadome sny przez które jestem pewny ze się czasami budze, bo ten ktoś się zna na rzeczy wie ze po zakonczonym swiadomym śnie zawsze się człowiek obudzi , a ja potrafie mieć takie sny bez zadnych treningow , potrafie zasnąć ze swiadomoscia , mieć swiadomy sen – obudzić się przez ten , zasnąć popnownie i po ponownym zasnieciu znowu mieć swiadomy sen , w sumie ludzi wykorzystują ta metode żeby osiagnac swiadomy sen ,a ja mam to kiedy tego nie chce , mega meczace jak ide spac i budze się kilka razy za każdym razem jestem uświadomiony , mam predyspozycje do dużej ilości marzen sennych i do swiadomych snów , często jak zasypiam to mam od razu sen , mam sny które ryją mi tak naprawdę banie , sa meczące ale zadko jakies straszne, po prostu dziwne i skomplikowane , czyli jedna z przyczyn obudzen sa na pewno swiadome sny , ale je miewam jednak nie za często , za to zwykłe sny pamiętam dość często i tu mogę gdybać ze jest to głowna przyczyna przebudzen, ale tego nie wiem , nie jestem specjalista , przyczyna może lezec gdzies indziej , przez poł roku psychiatra przypisywał mi tylko leki i tyle w temacie , bez leków budze się i nie zasypiam zbyt szybko albo wgl nie zasne, nie czuje się senny po przebudzeniu , z zasnieciem nie mam za często problemu , aktualnie leki popsuły mi zdrowie , spadek libido , podwyzszona prolaktyna ,LH i FSH obniżone , testosteron poniżej normy ,jestem młodym człowiekiem i uprawiam systematycznie sport i musze dobrze się czuć i regenerować, mam ciężką fizyczną prace, ale jak zyć kiedy po lekach czuje się bezsilny ? bez lekow czuje się dużo lepiej rano ale jednak deficyt snu nie jest zdrowy , przysypiam w pracy, tolerka na te leki robi się szybko , to jak będę to cały czas brał to ile ja będę tego brał za rok dwa ? jak tu potrzeba co raz więcej , leki psuja mi zdrowie , czuje się po nich słabo , a ja chce w końcu wyzdrowieć , testesteron nie mogę mieć niski tylko wysoki , oczywisice musze się zapisać do specjalisty w tej dziedzinie ale ja chce głownie rozwiazac problem bezsenności bo nie chce tak zyć całe życie , byłem tez u innego psychiatry ale on tylko wysłuchał mojego zdania , co ja mysle op tym , i powiedział ze ma dla mnie zła wiadomość ze będę musiał brac cały czas leki , ze bezsenność może być bez większej przycyzny , nie potrzebna jakas depresja itp , sprawdzałem jak funkcjonuje bez lekow po poł roku , to bardzo kiepsko , na początku ciężko było zasnąć później , zasypiałem ale bardzo duza ilość przebudzen bez możliwości szybkiego zasniecia ,praktycznie nie czuje się senny jak się obudze , nie chce mi się spać, masakra jakas ,

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Rozumiem, że Pana problem jest niezwykle silny i w dużym stopniu dezorganizuje Panu życie. Jak Pan słusznie zauważył sen ma duże znaczenie w regeneracji naszego organizmu, więc jego brak może być niezwykle problematyczny i wzbudzać w nas wiele skrajnych emocji ale również zaburzać funkcjonowanie organizmu.

Najważniejszym elementem jeśli chodzi o kwestie snu jest jego higiena. Nie wiem czy czytał Pan coś na ten temat. Możliwe, że zbyt duża stymulacja przed snem wpływa na Pana i zaburza możliwość prawidłowego zaśnięcia. Zachęcam do zapoznania się jak wygląda dobra higiena snu.

Kolejną z możliwości problemów w tym obszarze mogą być kwestie życiowe lub nierozwiązane problemy. Bogate sny i marzenia senne mogą wskazywać na potrzebę podświadomości aby rozwiązać dane sytuacje, które napotyka Pan w codziennym życiu. Warto zatem, poza psychiatrą, odwiedzić także psychoterapeutę. W tym wypadku nurt poznawczo-behawioralny najlepiej zda egzamin.

Wspominał Pan, że był już u dwóch specjalistów psychiatrów. Dobrze jest znaleźć osobę specjalizującą się w zaburzeniach snu i bezsenności. Wówczas, dzięki swojej wiedzy oraz doświadczeniu, pomogą Panu w lepszym zrozumieniu problemów z jakimi się Pan zmaga.

Życzę zdrowia i rozwiązania problemów!

Witam Pana,

Istnieje wiele przyczyn bezsenności, zaburzeń snu.

Problemy ze snem – bezsenność, wybudzanie się itp. najczęściej

mają podłoże psychologiczne.

Do najczęstszych przyczyn zaburzeń snu należą stres, przeżywane emocje,

przykre doświadczenia z przeszłości, depresja, zaburzenia nerwicowe,

stany lękowe, praca przy komputerze, nadmierne korzystanie ze smartfona

i wiele innych.

Objawy, które Pan opisuje mogą sugerować zaburzenia nerwicowe.

Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej konsultacji,

po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu okoliczności, które doprowadziły

do problemów ze snem.

Wnioskuję, że zaburzenia snu leczy Pan tylko środkami

farmakologicznymi.

Zapewne wie Pan o tym, że leki nasenne nie leczą bezsenności,

a jedynie pomagają zasnąć.

Jednakże tylko wtedy, gdy się je zażyje.

Poza tym, jeżeli leki nasenne przyjmowane są powyżej 4-6 tygodni, następuje

przyzwyczajenie i rozwija się zjawisko tolerancji – zachodzi

konieczność przyjmowania coraz większych dawek leku aby zasnąć.

Jednocześnie organizm traci umiejętność spontanicznego zasypiania

bez leku.

Może też dojść do tego, że szyszynka zacznie coraz mniej wytwarzać

melatoniny w sposób naturalny.

Aby wyleczyć bezsenność i towarzyszące jej zaburzenia, należy poznać

dokładnie naturę Pana problemu, dotrzeć do jego źródeł i na tej podstawie

opracować właściwą metodę terapii.

Dlatego zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.

Terapeuta dotrze do przyczyny Pana problemów ze snem

i pomoże Panu uporać się z zaburzeniami snu.

Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/