Zapytaj lekarza

7 3 9 , 8 5 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza wynik MR głowy u 30-latka?

Dzień dobry, Chciałbym prosić o interpretację badania rezonansu magnetycznego głowy: "Badanie MR mózgowia wykonano protokołem standardowym (obrazy T1-zal., T2-zal., FLAIR i DWI-EPI ) w płaszczyznach czołowych, strzałkowych i poprzecznych. Dane kliniczne: słabsze odruchy z k.górnej prawej; asymetria ust; Opis: Kilka drobnych ognisk o podwyższonym sygnale w obrazach T2/Flair wielkości do 3 mm widocznych jest w istocie białej płatów czołowych obu półkul mózgu - obraz MR na pierwszym miejscu przemawia za obecnością przewlekłych zmian naczyniopochodnych małych naczyń mózgowych. Poza tym obraz wewnątrzczaszkowych przestrzeni płynowych oraz mózgowia w granicach normy. W sekwencji DWI-EPI w obrębie mózgowia nie wykazano obszarów ograniczonej dyfuzji i wczesnych zmian niedokrwiennych. Pogranicze czaszkowo-szyjne w normie. Zatoki oboczne nosa prawidłowe. Struktury kostne objęte badaniem bez ognisk patologicznego sygnału." Chodzi mi w szczególności o te zmiany naczyniopochodne.
MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu

Przyczyny udaru mózgu

Udar mózgu stanowi 80 proc. wszystkich udarów i jest jednym z powikłań zatorowych chorób serca. Będąc główną przyczyną niesprawności osób po 40 roku życia, stanowi trzecią w kolejności przyczynę zgonów. O przyczynach powstawania udaru mózgu, opowiada prof. Janina Stępińska, kardiolog.

Witam! Do wyjaśnienia sytuacji konieczna dalsza diagnostyka w Oddziale Neurologicznym: EEG, potencjały wywołane, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, RM mózgu i rdzenia kręgowego. Przewlekłe zmiany naczyniopochodne w postaci drobnych ognisk w istocie białej nie należą do "zmian groźnych", należy je jednak różnicować z ogniskami demielinizacyjnymi. Powodzenia W. Łuczkowski.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy