Czy taki wynik rezonansu głowy sugeruje coś poważnego?
Witam Robiłam ostatnio RM glowy z powodu bólu ,który nieustepowal lokalizowal się on najczęściej z jednej strony miałam i w dalszym ciagu mam uczucie odrealnienia,nic mnie nie cieszy,wszystko jest mi obojętne a do tego mam zaparcia (musze wspomagac się środkami przeczyszajacymi)oraz mam brak apetytu.Robiłam ostatnio RM i oto wynik dwie strefy niespecyficznego uszkodzenia istoty bialej podkorowej okolic czołowo wyspowych wielkości 3-5mm po prawej-niecharakterystyczne Prosze o wytlumaczenie czy to cos powaznego i czy to się leczy?

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Prawidłowo, że wykonała Pani wstępną diagnostykę, która mogłaby wykluczyć poważniejsze schorzenia. Każdy przewlekły ból głowy należy skontrolować u lekarza specjalisty. Przyczyn takiego stanu może być wiele, choć nie zawsze muszą świadczyć o czymś niepokojącym.
Bardzo często jednostronne bóle głowy mogą oznaczać migrenę. Taki stan charakteryzuje się zazwyczaj jednostronnym, silnym bólem głowy, rozpoczynający się w okolicach oka i skroni. Jednakże istnieje również wiele innych przyczyn, objawiających się taką dolegliwością.
Analizując przedstawiony wynik rezonansu magnetycznego głowy, można by stwierdzić, że prawdopodobnie wystąpiły zmiany naczyniopochodne. Mogłyby one być skutkiem okresowego i miejscowego niedokrwienia tkanki mózgowej.
Taki stan może być spowodowany między innymi chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, zbyt wysokim poziomem cholesterolu, czy cukrzycą.
Zalecamy Pani konsultację z lekarzem neurologiem, który po analizie dotychczasowego wyniku badania zdecyduje o dalszym postępowaniu. Należałoby podjąć właściwą profilaktykę, aby zapobiec w przyszłości udarowi mózgu.
Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!
Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/bol-glowy
https://portal.abczdrowie.pl/udar-mozgu
A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pojedyncze-ogniska-uszkodzenia-istoty-bialej-podkorowej