Czy to kłucie i zmiana na podniebieniu może sugerować coś poważnego?

Witam, ostatnio podczas spożywania posiłku poczułam pieczenie/kłucie na podniebieniu na samym końcu. Aktualnie czasami poczuje takie kłucie podczas mówienia, picia lub jedzenia. Udało mi się zauważyć, że w miejscu gdzie to kłucie występuje pojawiła mi się taka jakby skórka zadarta, którą po prostu podczas przełykania picia, jedzenia ruszam i dlatego odczuwam kłucie, pieczenie. Pojawiło mi się to nagle i zastanawiam się co to może być. Czy to może być coś groźnego? Dodam że miejsce to nie jest zaczerwienione, czy też opuchnięte.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Przyczyn takiej dolegliwości może być wiele, gdzie zazwyczaj nie oznaczają niczego niepokojącego.

Nie wspomniała Pani, czy w ostatnim czasie wystąpiły jakieś infekcje dróg oddechowych, a także, czy obecne są pewne choroby przewlekłe, jak cukrzyca, czy refluks żołądkowo – jelitowy.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że taki objaw w okolicach podniebienia wystąpił pod wpływem podrażnienia, między innymi poprzez spożycie ostrych przypraw, gorących napojów, czy pokarmów o drażniącej konsystencji. Możliwe też, że pewne leki przyczyniły się do przesuszenia i uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej.

Gdyby problem nasilał się, zalecamy Pani konsultację z lekarzem internistą lub laryngologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu i zleceniu właściwej farmakoterapii.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/spuchniete-podniebienie

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-jamy-ustnej-choroby-zapobieganie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.