Co oznaczają takie zmiany na podniebieniu?

Witam, zauważyłem że mam białe kropki na podniebieniu miękkim, oraz jest ono zaczerwienione, brak dolegliwości bólowych gardła ani podniebienia, czy to coś poważnego?, miał ktoś podobny problem ?
MĘŻCZYZNA, 20 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl.

Niestety z samego opisu nie wynika zbyt wiele i trudno stwierdzić, czym mogą być przedstawione przez Pana zmiany skórne. Powinien obejrzeć je lekarz. Proszę udać się do lekarza rodzinnego albo laryngologa. Dopiero podczas konsultacji specjalista będzie mógł określić, z jakim problemem ma Pan do czynienia i w jaki sposób najskuteczniej go leczyć.

Zmiany w tym miejscu mogą sygnalizować różne schorzenia. Być może są to tzw. afty. Pojawiają się wówczas, gdy organizm jest znacznie osłabiony. Czasami są wynikiem nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, stosowania nieodpowiedniej diety czy przyjmowania różnych leków. Zwykle są one dość bolesne i mogą sprawić pacjentowi spory dyskomfort – szczególnie nasila się on podczas spożywania pokarmów. W leczeniu aft zwykle stosowane są specjalne maści lub specjalne żele.

Opisane przez Pana dolegliwości mogą mieć związek także z innymi chorobami. Takie objawy mogą świadczyć również np. o rozwijającej się grzybicy jamy ustnej. Opisanym zmianom mogą towarzyszyć też: uczucie pieczenia czy suchości w gardle, jak również nieprzyjemnego zapachu z ust. Więcej na temat tego rodzaju grzybicy można przeczytać w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl: https://portal.abczdrowie.pl/jak-sobie-radzic-z-grzybica-jamy-ustnej

Chorób o podobnych objawach może być znacznie więcej, dlatego proszę nie odkładać wizyty u lekarza w czasie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.